Elektroprivreda BiH ponovo će FERK-u predložiti blok-tarife, koje su pod izgovorom ušteda električne energije uvedene u RS-u i susjednoj Srbiji.
Model blok-tarifa u Federaciji BiH, o kojem se pričalo prošle godine, mogao bi uskoro biti ponovo aktuelan. Podsjećamo, Elektroprivreda BiH uputila je prošle godine Regulatornoj komisiji za električnu energiju FBiH (FERK) zahtjev uvođenje blok-tarifa, odnosno promjenu cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja. Cijena električne energije trebalo bi da ostane ista za 60 posto domaćinstava, saopšteno je tada iz Elektroprivrede BiH.
Promjene navika
Prijedlog modela, navode u EPBiH, ima za cilj štednju električne energije, energetsku efikasnost i bolju kontrolu potrošnje, a zbog stabilizacije energetskog sektora, obezbjeđenja dovoljnih količina energije za stabilno i uredno snabdijevanje kupaca i izbjegavanja potrebe za nabavkom električne energije na tržištu. Sve to bi, inače, dovelo do znatno većeg povećanja cijena za krajnje potrošače. Prijedlog modela podrazumijeva tri tarife – zelenu, plavu i crvenu, koje bi se u obračunu primjenjivale u ovisnosti od količine utrošene električne energije. Energetski stručnjak Amer Jerlagić pojasnio nam je da se blok-tarifa kao instrument elektroprivrede uvodi kada ona nema dovoljne količine električne energije za svoje potrošače. To je, ustvari, jedan vid penaliziranja potrošača koji koriste više energiju nego što je propisano tarifom.
– Ako se sjetimo prije dvije godine, Elektroprivreda RS-a je prvi put u BiH uvela blok-tarifu tako da je jedna količina električne energije koja se potroši u toku mjeseca po jednoj cijeni, a onda ako se prekorači ta količina električne energije nastupa znatno veća cijena električne energije. To je praktično kažnjavanje, odnosno penaliziranje onih kupaca koji troše više nego što je propisano tom tarifom, rekao nam je Amer Jerlagić.
Iz Elektroprivrede BiH su prošle godine rekli da su se opredijelili da idu sa blok-tarifama. Cilj je, kako su tada rekli, da se građani navikavaju da štede energiju. Profesor Azrudin Husika tvrdi da je to već urađeno i u Srbiji, RS-u i da je kao glavni cilj navođena štednja.
– Radi se o tome da se propišu određene granice po domaćinstvu za određeni rang potrošnje. Recimo, do trista kilovat-sati ako je to ta granica, odredi se konkretno da se svaki kilovat-sat plaća po jednoj cijeni. To je najniža cijena. Ako krenete da trošite preko te tri stotine kilovat-sati, onda vam je svaki kilovat-sat od tristo pa, recimo, do hiljadu nešto skuplji, a svaki kilovat-sat preko hiljadu još skuplji. Na taj se način korisnici, odnosno potrošači, stimuliraju da efikasno koriste električnu energiju, rekao nam je Azrudin Husika, profesor na Mašinskom fakultetu UNSA.
Ipak, ono što je najveći problem jeste kako je Bosna i Hercegovina došla u situaciju da od najvećeg izvoznika električne energije dođe do toga da mora da je uvozi i da se opredjeljuje za metode štednje struje.
– Nažalost, u posljednje dvije godine vidimo da su elektroprivrede prinuđene da uvoze električnu energiju, da je nema dovoljno i u onim običnim bilansnim količinama i samim tim da su vezane za tržišne uslove pri nabavci električne energije ili na berzi ili putem kupovine drugih snabdjevača električnom energijom. Praktično, na neki način to jeste uzbuna, jer vjerovatno u bilansu nema dovoljno vlastite električne energije u BiH, nego su elektroprivrede prinuđene da je kupuju na tržištu, istakao je Jerlagić.
Rast troškova
Direktor Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić je nedavno u našim novinama pojasnio da ovo preduzeće proizvodi električnu energiju iz različitih izvora, najviše iz termoelektrana – do 80 posto, ali i preko hidroelektrana i obnovljivih izvora energije. Naveo je kako je obaveza da se osigura stabilno i uredno snabdijevanje kupaca električnom energijom, ali i održavanje stabilnosti energetskog sektora. Najavio je korekciju cijena, ali isključivo vezanu za rast troškova proizvodnje i nabavke. Kazao je i kako je nerealno očekivati da cijene električne energije ostanu iste, dok svi drugi proizvodni i troškovi održavanja rastu.
Blok-tarife su u decembru 2022. godine uvedene u Republici Srpskoj. Međutim, Ustavni sud tog entiteta je utvrdio kako odluke o novim tarifama nisu u skladu s Ustavom RS-a i Zakonom o električnoj energiji tog entiteta.