Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo prijavljen je 21 laboratorijski potvrđen slučaj leptospiroze, prema posljednjim podacima. O ozbiljnosti bolesti, simptomima i liječenju govorila je za emisiju Novi dan dr. Belma Gazibara, infektologinja Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
– Leptospiroza spada u grupu zoonoza, bolesti koje se prenose sa životinja na ljude. Ne prenosi se s čovjeka na čovjeka – pojasnila je Gazibara.
Prema njenim riječima, klinička slika bolesti može varirati – od blažih do težih oblika. U težim slučajevima dolazi do oštećenja jetre i bubrega.
– Bolest obično počinje visokom temperaturom, koja može dugo trajati, uz opštu slabost i malaksalost. Često se javljaju bolovi u listovima i gubitak apetita – istakla je infektologinja.
Većina prijavljenih slučajeva dolazi s područja Dobrinje, a među pacijentima nije zabilježena međusobna povezanost.
– U saradnji s epidemiološkom službom, na osnovu simptoma i laboratorijskih nalaza uspjeli smo bolest svrstati u grupu infektivnih oboljenja. Nakon laboratorijske potvrde, sve je bilo jasnije – dodala je.
Leptospiroza se prenosi izlučevinama glodara, a mogući su i direktni i indirektni putevi infekcije. Gazibara upozorava da se bolest može prenijeti i preko kontaminiranog voća i povrća, kao i preko prljavih ruku.
– Ovo nije respiratorna infekcija, već je potreban direktan kontakt sa uzročnikom. Soda bikarbona nije efikasna zaštita. Najsigurnije je voće i povrće oprati pod tekućom vodom – preporučila je.
– Nema razloga za paniku. Klinička slika je pod kontrolom. Najčešće se radi o muškarcima srednjih godina, iako je svaki slučaj individualan. Vjerujem da idemo ka stabilizaciji situacije. Inkubacija je pet do 14 dana – zaključila je Gazibara.