Iz Ministarstva finansija Bosne i Hercegovine poručili su u pisanom odgovoru za BHRT da će biti ispoštovana Odluka Savjeta ministara o finansiranju BHANSA-e, te da će prvi transfer sredstava biti izvršen u tekućoj sedmici. Ranije su članovi Sindikata ove Agencije upozorili da bez uplate neće moći nastaviti poslovanje i da plate radnicima neće moći biti isplaćene. Sindikat kontrolora letenja u Bosni i Hercegovini zaprijetio je štrajkom, što bi moglo značiti obustavu cjelokupnog vazdušnog saobraćaja.

Prošla su 34 dana otkako je Savjet ministara donio odluku o finansijskoj pomoći BHANSA-i. Ova Agencija još uvijek nije dobila novac. Plate radnicima su već umanjene, a sada je upitno hoće li i takve biti isplaćene. Upozoravaju da će, ukoliko se situacija ne riješi do 1. juna, Bosna i Hercegovina izgubiti mnogo — čak i kontrolu nad vlastitim nebom.

Ipak, dobre vijesti iz Ministarstva finansija Bosne i Hercegovine. U pisanom odgovoru za BHRT navode da će tokom ove sedmice prva tranša biti uplaćena na račun BHANSA-e.

“Obavještavamo vas da je Savjet ministara BiH na 77. sjednici, održanoj 22. aprila 2025. godine, donio Odluku o finansiranju troškova BHANSA-e na privremenoj osnovi. Odluka je objavljena u Službenom glasniku BiH i time su se stekli uslovi za njenu realizaciju. Ministarstvo finansija i trezora će vršiti transfer sredstava mjesečno, shodno zahtjevu BHANSA-e koji je usklađen sa finansijskim planom te institucije. Prvi transfer sredstava biće izvršen u tekućoj sedmici, te neće biti ugroženo funkcionisanje Agencije.“

Radnici upozoravaju da, ako novac ne bude na računu u narednih 15 dana, biće ugrožena egzistencija 500 radnika. Najavljuju i obustavu rada. Plate su već umanjene za 20 posto. Za sve okrivljuju sporu birokratiju.

“Činjenice govore da situacija ne da treba biti riješena sutra — već je trebala biti riješena prije 15 dana. Jer, ovdje ne pričamo samo o platama radnika. Pričamo o instrumentima, centrificiranju instrumenata. Sada, bilo šta da nam se pokvari, da stane sa radom, da je potrebna kalibracija — mi nemamo novac za to. Nisu samo kontrolori letenja u pitanju — u pitanju je egzistencija svih 500 i više zaposlenih”, Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u Bosni i Hercegovini.

S obzirom na prirodu posla koji obavljaju, a koji je stresan i izuzetno odgovoran, radnici BHANSA-e tvrde da već osjećaju posljedice zanemarivanja problema. Smanjene plate i veći obim posla doveli su do toga da se kontrolori letenja odlučuju na rad u državama regiona.

“Gubimo stručan kadar koji se školovao godinama. Kontrolori, tehničari, svo pomoćno osoblje školuje se dugo kako bi radilo u BHANSA-i i zadovoljilo sve kriterijume potrebne za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi. Ako odu ljudi, doći će do kritične mase — tada više neće biti moguće pružati uslugu. A obučiti nove ljude je mukotrpan i dugotrajan proces”, tvrdi Zoran Mikulić, predsjednik Sindikata Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH.

Probleme u poslovanju BHANSA-e prouzrokovala je blokada računa koju je naložio sud u Briselu, nakon što je međunarodna arbitraža potvrdila da je BiH izgubila spor sa slovenačkom kompanijom Viadukt, koja je tužila entitet RS zbog jednostranog raskida koncesije za izgradnju hidroelektrane na Vrbasu.

Savjet ministara BiH sutra će raspravljati o usvojenoj inicijativi za pronalaženje načina za isplatu duga u predmetu Viadukt. Ranije je usvojena inicijativa da se dug plati iz Budžeta BiH, iz rezervi Centralne banke, ali taj prijedlog nije dobio podršku Predsjedništva. U međuvremenu, dok se traži rješenje, BiH svakodnevno plaća kamatu u iznosu od 18.000 maraka, piše BHRT.