Domaći prijevoznici grčevito se bore da sačuvaju transportnu industriju, a najavljeni su i brojni sastanci sa nadležnima tokom sedmice

Prijevoznici u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa brojnim problemima – od birokratskih zavrzlama, višesatnog čekanja na granicama, problema sa dužinom boravka u zemljama EU, pitanjem trošarina i dnevnica… Krajem aprila više od 500 kamiona učestvovalo je u protestnoj vožnji ulicama Sarajeva, a pred vladajuće su postavili jasne zahtjeve i ponudili rješenja.

Problemi koordinacije
Više od mjesec traje intenzivni dijalog sa odgovornim institucijama. Ako se stanje ne promijeni, od 16. juna prijevoznici će početi primjenjivati “francuski model” blokade. To će biti potez iz očaja. Na granicama su se zadržavanja sa 14 produžila i na 16,5 sati.

Prof. dr. Velibor Peulić, generalni koordinator Konzorcijuma Logistika BiH, kaže nam da je jučer održan peti sastanak sa kolegama iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Sa ekspertskim nivoom UIOBiH nemaju problema.

– Ali, veliki problem koji pokušavamo da riješimo sa entitetskim premijerima jeste koordinacija inspekcija koje potpadaju pod ingerenciju entitetskih nivoa, kaže prof. dr. Peulić.

Objašnjava nam da UIOBiH nema ingerenciju da naredi okupljanje entitetskih inspekcija. A bez koordinacije inspektorata sa svih nivoa bespotrebna zadržavanja na carini su neminovna. Prof. dr. Peulić ističe da, na primjer, kada je praznik u Republici Srpskoj, tada inspektor za određenu oblast ne radi i stvara se predstava da carina ne funkcioniše. A roba ne može biti puštena u promet dok ne prođe kompletnu proceduru. Dodaje da je tužno što se za 30 dana premijer Federacije BiH Nermin Nikšić nijednom nije oglasio. Prof. dr. Peulić podvlači da je stanje na granicama nepodnošljivo, kao i to što određeni kantonalni ili entitetski inspektori ne priznaju državne zakone. Prijevoznici žele vratiti dostojanstvo na međunarodnoj sceni i pozivaju državne institucije da se pozovu na AETR pravila, gdje je pitanje boravka riješeno tako da je princip 90/180 dana pretvoren u 2.160 sati. Drugi set zahtjeva usmjeren je ka reformama koje se odnose na rasterećenje transportne industrije i troškova. Do 1. juna iskoristit će sve mogućnosti. Cilj je, u prvoj fazi, smanjiti zadržavanje na granicama za četiri ili pet sati. Svjesni su da se do 1. juna ne može usvojiti pravilnik o povratu trošarina, ali se mogu zakazati sjednice komisija u Parlamentu i inicijativa se može uvrstiti na dnevni red. Očekuju i da se premijer Nikšić oglasi, jer desetine hiljada ljudi iz FBiH radi u ovoj oblasti. Ako se uspije riješiti pitanje boravka u drugim zemljama, BiH može postati konkurentna na tržištu, a otvorilo bi se i novih 20.000 radnih mjesta. Obećanja je, kaže prof. dr. Peulić, bilo mnogo.

Šutnja iz FBiH
Iz Konzorcijuma ističu da je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac reagovao na inicijativu prijevoznika i potvrdio zakazivanje koordinacionog sastanka sa svim relevantnim inspekcijskim tijelima najizvjesnije za sutra. Istaknuto je i da je iz kabineta predsjednika Vlade RS-a potvrđena spremnost za operativni sastanak planiran za danas. Čeka se odgovor premijera Nikšića.

Iz UIOBiH ističu da su iskazali spremnost i otvorenost na saradnju s prijevoznicima. Naglašavaju da su na ranijem sastanku prijevoznicima date smjernice i pojašnjenja. Jedna od tema je bila i čekanje na granicama, a iz UIOBiH kažu da kontinuirano rade na rješavanju problema.