Ne možete zakon uputiti na usvajanje, a da pritom niste obezbijedili mišljenje Republike Srpske i to je jasno, rekao je Košarac
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, izjavio je da prijedlozi izmjena Zakona o komunikacijama i Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, koji su bili na dnevnom redu današnje sjednice, nisu dobili podršku ministara iz Republike Srpske jer nisu imali saglasnost institucija RS-a.
– Naša politika u Sarajevu je transparentna i ne mogu da vjerujem da nakon tri godine “trojka” nije naučila da se Republika Srpska pita u Sarajevu i da SNSD promoviše jasan stav da institucije Srpske u fazi odlučivanja moraju da se pitaju. Moraju da nauče lekciju da se na dnevnom redu ne može naći ono što nema saglasnost institucija Republike Srpske, rekao je Košarac i naglasio da je politika Republike Srpske u Sarajevu transparentna.
On je kazao da se na dnevni red sjednice Vijeće ministara ne može uputiti bilo koji zakon, a da u njegovoj izradi nisu učestvovali predstavnici Republike Srpske.
– Ne možete zakon uputiti na usvajanje, a da pritom niste obezbijedili mišljenje Republike Srpske i to je jasno. Ne može ni Forto, ni Konaković, niti bilo ko drugi da pripremi bilo kakvo rješenje ako prethodno ne pitaju Republiku Srpsku, rekao je Košarac.
Košarac je upitao i kako je Forto za današnju sjednici mogao delegirati ova dva zakona, a da prethodno nije pitao stručnjake iz Republike Srpske i njene institucije.
– Republika Srpska se pita u Sarajevu i ako mogu bez Srpske, neka donesu te zakone. U Savjetu ministara nikada neće proći nijedan akt, a da nema pozitivno mišljenje Republike Srpske, rekao je Košarac novinarima u Istočnom Sarajevu.
Govoreći o imenovanju zamjenika direktora Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA), koje je skinuto sa dnevnog reda današnje sjednice Vijeća ministara, on je ponovio da je jasan stav Republike Srpske o ovom pitanju koji je pokazan kroz djelovanje i odluke institucija Srpske, prije svega Narodne skupštine – da je to “neustavna institucija i da ne može da djeluje na teritoriji Republike Srpske”.
– “Trojka” ima politiku da BiH nema suverenitet. U redu je da nećete suverenitet da domaći političari donose odluke, ali ne možete Republici Srpskoj nametati rješenja. Ne dozvoljavamo vam da napadate institucije Srpske. Ne zaboravljamo to što radite protiv predsjednika Republike Srpske, naveo je Košarac.
On smatra da sarajevska Trojka traži rješenja u opoziciji iz Republike Srpske “koja bi, vjerovatno, bila servilna potrebama Christiana Schmidta i sarajevske trojke koja je, prema njegovim riječima u borbi za opstanak”, javlja Srna.
– Znaju da će ih 2026. kazniti Bošnjaci. Mi smo uradili sve što smo htjeli zahvaljujući “trojci” koja je bila dopuna našim interesima kroz djelovanje u Savjetu ministara i Parlamentarnoj skupštini BiH. Sve što je naša ambicija bila uradili smo time što smo “trojku” doveli u fazu da radi posao za nas i sada je problem njima i bore se za opstanak, ali ne mogu ugrožavati predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, institucije Srpske i ne možete držati lekcije predstavnicima Republike Srpske u institucijama BiH i nama reći da nešto osporavamo, rekao je Koašarac.
Prema njegovim riječima, lider Naroda i pravde Elmedin Konaković je u strahu od narednih izbora na kojima će njegova stranka doživjeti poraz.
– Imao je dobru šansu da bude partner sa nama na način da dogovara sa Republikom Srpskom, a on je slušao Murphyja koji je odletio, sluša Schmidta koji će otići i sa kim će ostati? Napada i HDZ i Dragana Čovića, sa SDA ne može nikako, sa kim može? Dolazi kongres Naše stranke u kojoj postoji više frakcija i pitanje je šta će biti sa njom, istakao je Košarac.
Umjesto da je Konaković razvijao komunikaciju sa legitimno izabranim predstavnicima srpskog i hrvatskog naroda, kaže Košarac, on je glumio nekoga ko će nekome da drži lekcije.