Najmlađe žrtve koje će biti ukopane su 19-godišnjaci Senajid Avdić i Hariz Mujić, a najstarija je Fata Bektić koja je u trenutku smrti imala 67 godina
Tabuti s posmrtnim ostacima sedam žrtava genocida počinjenog u Srebrenici 1995, koje će prekosutra biti ukopane u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, danas će biti ispraćeni iz Visokog.
Tužna kolona će se kretati preko Ilijaša i Vogošće, gdje su planirana kraća zadržavanja, a potom će nastaviti kroz Sarajevo.
Oko podneva predviđeno je kraće zadržavanje ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine, potom Spomenika ubijenoj djeci Sarajeva i pijace Markale, nakon čega bi kolona u popodnevnim satima trebala stići u Potočare.
Poruka mira
Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine su dvojica mladića – Senajid (Huseina) Avdić i Hariz (Ramiza) Mujić, koji su u trenutku smrti imali 19 godina. Posmrtni ostaci Avdića ekshumirani su na području Suljića u oktobru 2010. godine, a pronađeni su na površini ovog lokaliteta. Na površini terena, nesahranjeni, pronađeni su i posmrtni ostaci Hariza Mujića i to prilikom ekshumacije u martu 2022. na lokalitetu Baljkovica, Zvornik, 27 godina nakon njegove smrti. Najstarija žrtva koja će biti ukopana je Fata (Huse) Bektić koja je u trenutku smrti imala 67 godina. Zajedno sa njima biće ukopani i Hasib (Adema) Omerović (1961), Sejdalija (Alije) Alić (1961), Rifet (Mustafe) Gabeljić (1964) i Amir (Ibrahima) Mujčić (1964).
S ciljem odavanja počasti nevinim žrtvama ubijenim u genocidu, sa Gradskog trga u Bihaću na put dug 500 kilometara jučer je krenulo oko 300 biciklista i maratonca iz BiH, zemalja regije i EU, među kojima su i gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić te ambasador Republike Slovenije u BiH Damijan Sedar.
Formiranjem srebreničkog cvijeta i broja 8.372, Krajišnici okupljeni oko udruženja Horizont i Iskre odali su počast ubijenima u genocidu.
Jedan od učesnika maratona je i Mevsud Hurem, kojem je ovo treći put da vozi maraton Bihać – Srebrenica.
– Ovdje sam sa kolegom Amerom i došao sam kako bih poslao poruku svima nama, a ona je jasna: Da se nikad ne zaboravi i ne ponovi, rekao je Hurem.
Put Potočara danas će krenuti i učesnici motorističkog maratona. Učesnici 14. ultramaratona mira Vukovar – Srebrenica jučer su stigli u Brčko, čime su završili drugu dionicu dugog i emotivnog puta kojim podsjećaju na žrtve Vukovara i Srebrenice, ali i na sve nevino stradale tokom ratova u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Miroslav Dudić Lovrić istakao je da je ovo jedan od najemotivnijih maratona u njegovom životu.
– Tisuće kilometara sam pretrčao kroz razne humanitarne akcije, ali ova utrka je jedna od najtežih, ne fizički, nego emotivno. Svaki korak od Vukovara do Srebrenice nosi težinu prošlosti i boli, ali i poruku mira, rekao je Dudić Lovrić.
Zaštićene zone
Danas će i učesnici Marša mira Žepa – Potočari krenuti prema Potočarima. To je bio put spasa između dvije enklave, put koji danas nastojimo sačuvati kroz Marš mira. Ove godine iz Žepe će krenuti oko 250 učesnika i sve je spremno. Kolonu, uglavnom, čine mladi ljudi koji koračaju prema Potočarima.
– Ovaj marš je specifičan, jer prolazimo kroz naseljena povratnička mjesta i sam grad Srebrenicu. Bude veoma emotivno, naročito ove godine, poručuje Hazim Pirić.
U organizaciji AK Goražde, danas će startati 10. maraton mira Goražde – Žepa – Srebrenica, koji će simbolično povezati tri nekadašnje zaštićene zone UN-a. Prema Potočarima 10. jula će krenuti i goraždanski biciklisti.