Izvor: BHRT/Martina Krišto Antelj (S.M.)
U Mostaru je potpisan Ugovor o pružanju usluga gašenja požara iz zraka, čime će Hercegovina od 1. lipnja do 1. listopada ove godine, imati na raspolaganju air traktor. Uz Grad Mostar, Vladu Hercegovačko-neretvanske županije, te aerodrom gdje će letjelica biti stacionirana, u projektu zajednički učestvuju i vlade Zapadnohercegovačke županije i Kantona 10, koje će koristiti usluge air traktora. No, istaknuto je da će usluge air traktora moći koristiti i druge sredine u BiH.
Više od 60 posto svih požara u Federaciji BiH, događa se na području Hercegovačko-neretvanske županije. Potreba za nabavkom air traktora se nameće već godinama, jer se svake požarne sezone bilježi velika materijalna šteta koja se pravovremenom reakcijom mogla spriječiti.
PETAR JURIĆ, komandant PVP Grada Mostara
“Kada smo imali požare u nekim teško dostupnim terenima ili miniranim terenima, samo smo onda imali mogućnost pozivati zračne snage, i u tim situacijama procedura koja nam je bila potrebana da dođu zračne snage do nas, radi se o helikopterima Oružanih snaga BiH, je bila toliko komplicirana da se ta pomoć pokazala neučinkovita”.
IVAN VUKADIN, premijer Kantona 10
“HBŽ ima jako puno problema s požarima, prije dvije-tri godine ste bili svjedoci da smo morali podići kanadere iz Hrvatske kako bismo ugasili onaj veliki požar kod Buškog jezera, naravno to je onaj pogranični pojas deset kilometara pa je tu bilo puno manje procedure u odnosu na onu stvarnu prceduru kad se ide u dubinu teritorija. Da je bila dubina tada u pitanju, mi bismo tada u potpunosti izgorjeli”.
Troškovi iznajmljivanja letjelice od kompanije Air-tractor iz Osijeka u Hrvatskoj, zajedno s renoviranjem hangara za smještaj letjelice koštat će oko milijun i 100 tisuća maraka.
Ministarstvo prometa i komunikacija Federacije BiH izdvojilo je 400 tisuća maraka, županije Zapadnohercegovačka, Hercegbosanka kao i Civilna zaštita Mostara po 150 tisuća, dok je Vlada HNŽ sudjelovala s 250 tisuća KM. Usluge letjelice na komercijalnoj osnovi moći će koristiti i druge sredine u BiH.
MARIO KORDIĆ, gradonačelnik Mostara
“Grad Mostar zajedno s partnerima se stavio na raspolaganje da pomognemo bilo gdje u BiH, da imamo tako jednu vanrednu situaciju gdje se pojavi potreba za gašenjem iz zraka da taj air traktor ide u to područje”.
Riječ je o pilot projektu ove godine, nakon čega će biti rađene analize koje bi trebale pokazati je što je isplativije u budućnosti – najam ili kupovina letjelica.