Sud Bosne i Hercegovine proglasio se nenadležnim kada je u pitanju suđenje u predmetu protiv suspendovanog predsjednika ovog suda i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića.
Sud BiH smatra, odnosno, postupajuća sutkinja Dalida Burzić, da ne može suditi osobi koja je predsjednik ovog suda pa je predmet spustila na federalni nivo.
Međutim, kako saznaje portal Klix.ba, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine će uložiti žalbu na ovu odluku.
Inače, sutkinja koja je donijela ovu presudu Dalida Burzić, nedavno se vratila na posao nakon što je bila suspendovana od ljeta 2022. godine zbog istrage u predmetu Dženan Memić.
Podsjetimo, Sud BiH je 1. jula zaprimio optužnicu Tužilaštva BiH u predmetu protiv Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka, kojom se trojica osumnjičenih terete za niz ozbiljnih krivičnih djela, među kojima su zloupotreba položaja, trgovina utjecajem, krivotvorenje, neovlašteno prisluškivanje i lažno predstavljanje.
U optužnici, koju je Tužilaštvo BiH podnijelo Sudu, precizno su opisane radnje za koje se terete:
Ranko Debevec, bivši predsjednik Suda BiH, optužen je za čak šest krivičnih djela – Zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, Krivotvorenje službene isprave, Dva slučaja primanja nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem, Neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, Povredu Zakona o ravnopravnosti spolova BiH i lažno predstavljanje.
Osman Mehmedagić, bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA), tereti se za: Zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, Krivotvorenje službene isprave, Još jednu tačku zloupotrebe položaja.
Milisav Pijuk, trećeoptuženi, tereti se za: Neovlašteno prisluškivanje i snimanje, Povredu Zakona o ravnopravnosti spolova BiH i lažno predstavljanje.
Ranko Debevec i Osman Mehmedagić uhapšeni su 18. decembra 2023. godine.
Tada je Tužilaštvo BiH saopćilo da se terete za zloupotrebu položaja, nezakonito prisluškivanje sudije Suda BiH i zaposlenika radnika Tužilaštva BiH prilikom provođenja istražnih radnji Tužilaštva BiH i Suda BiH, krivotvorenje isprava, primanje nagrade i drugih oblika koristi.
Njih dvojica su iza rešetaka u državnom zatvoru u Vojkovićima proveli tri mjeseca, a pušteni su početkom marta s obzirom na to da zbog krivičnih djela koja im se stavljaju na teret nisu mogli duže od toga ostati iza rešetaka.
Nakon puštanja iz pritvora, Debevcu i Mehmedagiću su određene mjere zabrane, a i one su im odlukom Suda BiH ukinute u maju.
Protiv Mehmedagića se vodi istraga u još jednom predmetu zbog sumnje da je na tu funkciju došao uz pomoć lažne diplome.