Dok učenici školske torbe polako mijenjaju za putne ruksake, a učionice za autobuse ispunjene smijehom i pjesmom, đačke ekskurzije postaju dugo iščekivani vrhunac školske godine. Učenici osnovnih i srednjih škola širom Bosne i Hercegovine s nestrpljenjem broje dane do putovanja koja će, kako se često kaže, pamtiti cijeli život. No, gdje, zapravo, djeca danas putuju, ko odlučuje o destinacijama i koliko roditeljski budžeti mogu izdržati sve to?

Vožnja kruzerom
U srednjim školama, posebno u Sarajevu, Mostaru i Livnu, evropske destinacije ostaju standard. Sunčana Španija, uz Italiju i Francusku, prednjači na listi želja. U Mješovitoj srednjoj školi “Enver Pozderović” iz Goražda direktor Anel Horo kaže da su ponude ekskurzija prikupljene već u februaru zbog organizacije putovanja koje se održava u septembru. Učenici su se putem ankete odlučili za standardnu rutu: Goražde – Hrvatska – Slovenija – Italija – Francuska – Španija – i nazad, uz četiri puna pansiona u Lloret de Maru, pomoćna odmorišta u Italiji, te obilazak Cannesa, Barcelone, Monte Carla, Milana i Rima. U program je uključen čak i kruzer od Barcelone do Italije.

Sličnu praksu bilježi i Srednja strukovna škola Silvija Strahimira Kranjčevića u Livnu, gdje, prema riječima direktora Saše Grabovca, u čak 99 posto slučajeva učenici biraju upravo Španiju.

– Iako škole dobijaju više ponuda, među kojima su i Prag, Istanbul, Beč, Italija – izbor gotovo uvijek padne na Lloret de Mar, kaže Grabovac.

Mlađim đacima je i Jajce predivno

Cijene se kreću od 700 KM pa naviše (oko 1.500 KM za Španiju), a odluka o destinaciji zavisi prvenstveno od interesa učenika. U Drugoj gimnaziji Sarajevo profesor Adnan Šalaka potvrđuje da ekskurzije i dalje prate dobro poznati obrazac, ali napominje da noviteti postoje.

– Osim Španije i Francuske, uvodimo i studijska putovanja za mlađe razrede. Putovalo se u Bugarsku, ali i na domaće destinacije, poput Tuzle, govori nam profesor.

Profesorica Alisa Ramić naglašava da broj putnika ostaje stabilan uprkos poskupljenjima, cijene su porasle i do 200 KM u odnosu na prošlu godinu, ali zahvaljujući fondovima škole i gratis mjestima od agencija, omogućava se odlazak i učenicima slabijeg imovinskog stanja.

U osnovnim školama slika je ponešto drugačija. Destinacije su bliže, a ponude skromnije. Direktor livanjske Osnovne škole “Fra Lovro Karaula” Josip Kovač kaže da su se ove godine, kada su u pitanju niži razredi, odlučili za Hrvatsko zagorje – trodnevni boravak s dva noćenja za 450 KM. Iako su u ponudi bile i Dalmacija i Crna Gora, roditelji su izabrali varijantu koja je nudila najbolji omjer između cijene i sadržaja.

Poseban primjer dolazi iz Osnovne škole “Aleksa Šantić” u Sarajevu, gdje direktorica Amina Delić-Zimić govori o sve većem interesovanju za lokalna putovanja.

– Iako je Neum i dalje popularan, ove godine učenici su istraživali Krajinu. Bili su oduševljeni Bihaćem, Jajcem, Cazinom i rijekom Unom, kaže Delić-Zimić.

Cijene takvih višednevnih putovanja iznose između 330 i 390 KM, a uključuju hotelski polupansion.

(Ne)opravdana cijena
Dalibor Tanić, predsjednik Vijeća roditelja u Kantonu Sarajevo, potvrđuje da postoje uhodane rute – Hercegovina, Jadran, Dubrovnik, Zaostrog, ali i sve popularnija Krajina. Međutim, on upozorava i na rastući trend cijena.

– U posljednjih pet godina primjetan je kontinuiran rast – 20 do 25 posto. Postoje opcije plaćanja na rate i agencije predviđaju nekoliko gratis mjesta za djecu slabijeg imovinskog stanja, ali pitanje ostaje: Da li ponuđeni aranžmani opravdavaju svoju cijenu?, navodi on.

Uz to, niko dijete ne može poslati na duži put bez džeparca. Iako ostaje pitanje opravdanosti cijena i kvaliteta usluge, jedno je sigurno – ekskurzije su više od običnog putovanja. One su trenutak sazrijevanja, povezivanja i otkrivanja ne samo svijeta već i samog sebe. Destinacije se možda mijenjaju, ali osmijeh djece koja prvi put vide more, svjetske metropole ili rijeku Unu – ostaje isti.