Russia's President Vladimir Putin shakes hands with President of Republika Srpska (Serb Republic) Milorad Dodik during a meeting on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF) in Saint Petersburg, Russia June 6, 2024. REUTERS/Anton Vaganov/Pool

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik razgovarao je danas u Moskvi sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o aktuelnoj situaciji u Bosni i Hercegovini i na globalnom nivou, javio je izvještač Srne iz Moskve.

Posjetu Moskvi Dodik je započeo odavanjem pošte na spomeniku Neznanom junaku posvećenom oko 28 miliona Rusa stradalih u Drugom svjetskom ratu.

Dodik je tom prilikom najavio da će 9. maja na poziv predsjednik Putina prisustvovati Vojnoj paradi povodom Dana pobjede.

Podsjetimo, Sud Bosne i Hercegovine izdao je prošle sedmice naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem, osumnjičenim za napad na ustavni poredak.

Interpol još provjerava zahtjev Bosne i Hercegovine za raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Srbije u tehničkom mandatu Ivica Dačić.

Kancelarija Interpola u Sarajevu ubacila je međunarodnu potjernicu u sistem, a Interpol Beograd je, potom, uputio Generalnom sekretarijatu Interpola protestnu notu.

Dačić je tada naveo da su Dodik i Stevandić državljani Srbije i da je u zahtevima za raspisivanje međunarodnih potjernica, kako je naveo, prekršen član tri Statuta Interpola, kojim je strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu.

Trenutno se čeka potvrda Generalnog sekretarijata Europola u Lionu, a države ne smiju postupati po ovoj potjernici sve dok Lion formalno ne odobri raspisivanje potjernice.

Milorad Dodik je 5. marta potpisao ukaze o proglašenju zakona koji su usvojeni na posebnoj sjednici NSRS. Jednim od zakona se zabranjuje djelovanje Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH te SIPA-e na području Republike Srpske.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je potom ove zakone privremeno stavio van snage.