Službenici Hitne pomoći imaju pune ruke posla zbog motorista, ali i onih koje ne zanimaju pravila pri vožnji romobila

Saobraćajni haos koji već godinama vlada na ulicama Kantona Sarajevo i šire dodatno se zakomplikuje od proljeća. Lijepi dani na ulice pozovu motocikliste, bicikliste i vozače električnih romobila, a kao posljedice imamo saobraćajne udese, gdje pored policijskih službenika, na mjesto nesreće stiže i vozilo Hitne pomoći.

– Da li se desi povreda svih učesnika koji su učestvovali u saobraćaju? Direktni sudar? Ili je riječ o udarcima u predmete koji su stabilni kao što su potporni zidovi, a nerijetko se dešavaju i padovi prilikom skretanja sa ceste ili kada govorimo o romobilima, padovi sa trotoara. Nesreće se svakodnevno dešavaju, govori nam dr. Sanja Trhulj, specijalista urgentne medicine u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo.

Trend među tinejdžerima

Kao učesnici u saobraćaju, bilo da smo pješaci, vozači putničkih motornih vozila, bicikala, električnih romobila, svi smo dužni poštivati saobraćajne znakove, ograničenja koja su sa razlogom postavljena i moramo biti svjesni sebe i svih drugih učesnika u saobraćaju. Da li je to tako?

– Mladi vozači posebno su skloni prekoračenju dozvoljene brzine, što, nažalost, nerijetko rezultira ili teškim tjelesnim povredama ili fatalnim posljedicama. Međutim, kada bismo govorili o različitim rizičnim ponašanjima, mnogo ih više bilježimo kod osoba koje upravljaju putničkim motornim vozilima, analizirala je Mersiha Novalić, načelnica Odjeljenja za odnose s javnošću uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo.

Pričamo o sredstvu koje može razviti značajnu brzinu, koja doprinosi povređivanju. Imali smo situacije gdje su i pješaci nastradali, podsjećaju iz MUP-a KS-a

Motociklisti su, nažalost, često dio priča u kojima se opraštamo od mladih ljudi, čiji su životi naprasno prekinuti. Prošle godine u Kantonu Sarajevo zabilježeno je 36 saobraćajnih nesreća koje su rezultirale smrću jedne mlade osobe i 14 teško povrijeđenih.

– U prvom kvartalu ove godine imali smo tri saobraćajne nesreće koje su uključivale motocikliste sa tri lakše povrijeđene osobe. Međutim, u aprilu je u Hadžićima bila teška saobraćajna nesreća u kojoj su učestvovala dvojica motociklista i, nažalost, vrlo mlada osoba je izgubila život u toj saobraćajnoj nesreći. Prije nekoliko dana je i u Starom Gradu, također, evidentirana saobraćajna nesreća koja je uključivala motociklistu od 27 godina, koji je zadobio teške tjelesne povrede opasne po život, ističe Novalić.

U 2024. zabilježen je i 51 incident, u kojem su učestvovale osobe koje su upravljale električnim romobilima. U navedenim slučajevima teško je govoriti o vozačima, jer je nemali broj tih incidenata uključivao krivično neodgovorne osobe – mlađe od 14 godina.

– Imamo situacije, kojima su skloni pogotovo mlađi tinejdžeri, da se više njih prevozi na tom električnom romobilu sa nedovoljno vještine, nedovoljno iskustva, podsjeća Novalić.

Malo voze pješačkom stazom, pa se bez ikakve naznake uključe među automobile. Ponašanja vozača romobila uzrokuju probleme i vozačima i pješacima.

Foto: Damir Deljo/Oslobođenje

– Imali smo jednu stariju osobu koja je koristila električni romobil, a istovremeno je šetala svog ljubimca, psa. Tako je tu došlo do potpunog disbalansa i završilo je povredom duge kosti, prelomom, jer je i pas bio na tom romobilu i pacijentica, prisjetila se jednog slučaja doktorica Trhulj.

Izmjene zakona
Uprava policije MUP-a KS-a podnijela je prijedlog izmjena i dopune Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, gdje bi detaljnije bilo opisano i regulisano korištenje električnih romobila. Što se tiče Zakona o uređenju saobraćaja na putevima u KS-u, on predviđa da korištenje romobila na mjestima gdje to nije dozvoljeno može biti prekršajno sankcionisano kaznom od 50 do 250 KM.

Iako ne zahtijevaju vozačku dozvolu, električni romobili, ako se koriste kao igračke i na nepromišljen način, mogu imati kobne posljedice. Za maloljetna lica, koja već sada prave prekršaje, trenutnu odgovornost preuzimaju roditelji ili staratelji. Za koju godinu govorit ćemo o mladim ljudima, vlasnicima vozačkih dozvola.