Čestita se bh. vlastima na učinjenim reformama u prethodne dvije godine
Bosna i Hercegovina mora sprovesti institucionalne reforme, jačati nezavisnost pravosuđa, unaprijediti obrazovanje te pojačati borbu protiv korupcije i raditi na transparentnosti u vlasništvu medijskih kuća.
Sve ovo navedeno je u Izvještaju o BiH o koji je predstavljen danas u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope u Strazburu, piše Radio Slobodna Evropa.
Izvještaj su sačinili i prezentovali Zsolt Nemeth iz Mađarske, i Aleksandar Nikoloski iz Sjeverne Makedonije.
Na skupštini je usvojena rezolucija o BiH u kojoj se čestita bh. vlastima na učinjenim reformama u prethodne dvije godine.
Rezolucija je usvojena sa dva amandmana, jednim koji zabranjuje veličanje ratnih zločinaca u školskim programima u BiH, i drugim kojim se priznaje Rezolucija o genocidu u Srebrenici, ranije usvojena u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
U rezoluciji, posebno se ističe donošenje Zakona o sprečavanju sukoba interesa, izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, usvajanje Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, te Zakona kojim se ombudsman za ljudska prava određuje kao nacionalni preventivni mehanizam protiv mučenja i zlostavljanja.
Također se pozivaju vlasti BiH da jačaju demokratske institucije i vladavinu prava.
Posebno se apostrofira neophodnost usklađivanja izbornog zakona sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i obezbjeđivanje pravilnog funkcionisanja Ustavnog suda BiH.
Također, ističe se neophodnost usvajanja novog Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću u skladu sa preporukama Venecijanske komisije.
Rezolucijom se urgiraju vlasti da usvoje zakon kojim se osigurava trajno finansiranje tri javna emitera i transparentnost vlasništva nad medijima.
Vijeće Evrope je međunarodna organizacija koju čini 46 evropskih država, čiji su glavni zadaci jačanje demokratije, zaštite ljudskih prava i pravne države na kontinentu.
Bosna i Hercegovina se priključila ovoj organizaciji 2002. godine.
Zabrinutost zbog nesprovođenja odluka Ustavnog suda BiH
Parlamentarna skupština Vijeća Evrope posebno je izrazila zabrinutost zbog “namjernog propusta RS da sprovodi konačne i obavezujuće odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine”.
U rezoluciji se navodi kako su “zabrinuti činjenicom da Ustavni sud BiH ne može funkcionirati u punom kapacitetu, što ometa efikasnost i kredibilitet pravosudnog sistema”.
Upozoravaju da namjerno ometanje funkcionisanja Ustavnog suda podriva sva tri osnovna principa Vijeća Evrope, demokratiju, ljudska prava i vladavinu prava.
Skupština poziva nadležne organe da imenuje sve sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
U Rezoluciji se zaključuje i da je napredak BiH oslabljen “nepovjerenjem i ogorčenjem nekih političkih aktera, govorom mržnje i poricanjem genocida”.