Banjalučki muftija Osman Kozlić, zajedno s još trojicom optuženih, tvrdi da nije kriv za zloupotrebe i nezakonitu prodaju vakufske imovine u Banjoj Luci.
Optužnicom Okružnog javnog tužilaštva, koja ih tereti za nesavjestan rad i zloupotrebu službenog položaja, Medžlisu IZ Banja Luka pričinjena je šteta od više stotina hiljada maraka.
Na ročištu održanom u Osnovnom sudu Banja Luka, Kozlić i optuženi Kasim Mujičić, Almir Hodžić i Muhedin Spahić izjasnili su se da nisu krivi. Optužnica ih tereti za krivična djela nesavjesnog rada, zloupotrebe službenog položaja, te falsifikovanje i uništavanje službenih isprava.
Detalji optužbi:
Kasim Mujičić: Bez saglasnosti Vijeća muftija, u oktobru 2014. godine, sklopio je ugovor o zamjeni vakufskog zemljišta u Kozarskoj ulici s jednim pravnim subjektom, čime je pričinjena šteta Medžlisu IZ od 453.293 KM.
Osman Kozlić: Supotpisnik i garant ugovora o zamjeni iste nekretnine.
Almir Hodžić: U aprilu 2016. godine, zaključio besteretni ugovor i bez naknade prenio vakufsko zemljište Hadžibabine džamije – groblje, nanijevši štetu IZ Banja Luka od 200.000 KM. Također je, zajedno s Kozlićem, u julu 2016. godine kod notara zaključio ugovor o zajedničkom ulaganju za izgradnju poslovnog objekta na vakufskom zemljištu Ferhat-pašine džamije.
Muhedin Spahić: Optužen za nezakonitosti prilikom zaključenja ugovora o prenosu prava svojine na nepokretnosti u Kozarskoj ulici i vakufskog zemljišta u Trnu, čime je Medžlis oštećen za oko 46.000 KM.
Ove optužbe otkrivaju ozbiljne zloupotrebe povjerenja i imovine, gdje su visoki vjerski dužnosnici navodno koristili svoje položaje za ličnu korist, ostavljajući Medžlis IZ Banja Luka s milionskim štetama. Vakufska imovina, koja bi trebala služiti zajednici, postala je sredstvo za nelegalno bogaćenje.
Iako se optuženi izjašnjavaju da nisu krivi, priroda optužbi i visina pričinjene štete zahtijevaju temeljitu i nepristrasnu istragu.