Marketing

Dana 19. augusta, bugarske vlasti su uhapsile osam osumnjičenih članova bande koja se bavila krijumčarenjem migranata u Evropu.

Četiri osumnjičena uhapšena tokom akcije već su bila identificirana kao visoko vrijedne mete koje su igrale ključnu ulogu u kriminalnim aktivnostima. Banda je naplaćivala do 6.000 eura po osobi i krijumčarila više od 130 ljudi iz Turske u Bugarsku, a zatim u druge evropske destinacije preko zapadnobalkanske rute.

Ukupno je izvršeno 15 racija u regiji bugarskog grada Plovdiva, uz podršku stručnjaka Europola, kao i rumunskih i moldavskih policajaca, koji su pružili podršku bugarskim vlastima u njihovim mjerama provođenja zakona.

Kao rezultat ovih pretraga, vlasti su zaplijenile 13 mobilnih telefona, oružje i municiju, te dokumente za vozila povezane s incidentima krijumčarenja migranata u Bugarskoj.

Ova akcija je sprovedena u okviru Europolom koordinirane regionalne operativne radne grupe sa sjedištem u Sofiji, koja se fokusira na kriminalne mreže koje krijumčare migrante iz Turske preko Bugarske ka Zapadnoj Evropi.

Aktivnosti krijumčarenja bile su složen poduhvat koji je uključivao vođe, organizatore i posrednike različitih nacionalnosti.

Glavni vođe bili su državljani Sirije i Jordana, koji su koordinirali kriminalne aktivnosti s drugim krijumčarima smještenim u Turskoj i duž zapadnobalkanske rute. Bugarski državljani bili su zaduženi za logistiku, odnosno pronalaženje i kupovinu automobila koji su korišteni za prevoz migranata, te njihovu registraciju na imena drugih osoba u zamjenu za malu sumu novca. Banda je također koristila moldavske vozače regrutirane preko interneta.

Od aprila ove godine, identificirano je 17 incidenata krijumčarenja migranata povezanih s ovom bandom. Jedan od glavnih vođa već je bio poznat organima reda, budući da je ranije bio istraživan zbog aktivnosti krijumčarenja migranata u Austriji i Hrvatskoj.

Neregularni migranti prelazili bi granicu između Turske i Bugarske pješke, koristeći usluge vodiča koje su organizatori osigurali u Turskoj. Nakon prelaska granice, dočekivali bi ih moldavski vozači koji bi ih prevozili do bugarsko-srpske ili bugarsko-rumunske granice.

Vozači su dobijali automobile i GPS koordinate te su tokom noći slani da pokupe migrante na dogovorenim lokacijama. Vozači su komunicirali s drugim članovima bande putem mobilnih aplikacija s porukama koje nestaju. Za svaki prevezeni migrant, vozači su primali 100 eura, a prosječna zarada po putovanju iznosila je između 700 i 1.000 eura.

Migranti su plaćali oko 6.000 eura da bi bili krijumčareni u Bosnu i Hercegovinu, i više od 4.000 eura da bi bili prevezeni u Srbiju.