Visoki predstavnik Christian Schmidt u najnovijem izvještaju Vijeću sigurnosi UN-a konstatuje kontinuitet prakse neprimjerenog političkog uplitanja u operativne policijske poslove.

“Granična policija Bosne i Hercegovine nedavno je pokazala smanjenu sposobnost kontrole nadgledanja granice zemlje”, navodi Schmidt pojašnjavajući da je to evidentno iz slučajeva Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića, odnosno potjernica Suda BIH.

“Uprkos tome što ovi nalozi postoje i što su distribuirani svim policijskim agencijama, uključujući i Graničnu policiju, osumnjičeni Milorad Dodik i Nenad Stevandić su u više navrata prelazili državnu granicu, a da nisu bili pritvoreni. Službenici granične policije nisu izvršili nalog Suda, što je izazvalo zabrinutost o sposobnosti Agencije da poštuje zakon”, navodi Schmidt.

On konstatuje i da je Dodik zaprijetio zaposlenim u SIPA-i u, što je još jedna radnja poduzeta nakon izricanja presude Suda Bosne i Hercegovine.

“Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 27. februara 2025. godine zakon o zabrani rada Suda Bosne i Hercegovine, Tužilaštva, VSTV-a i SIPA-e na teritoriji entiteta. Ocjenu ustavnosti zakona donio je Ustavni sud Bosne i Hercegovine te privremeno suspendovao zakon. Uprkos tome, u početku je SIPA obustavila rad u entitetu nakon odluke njenog direktora Darka Ćuluma, navodeći rizik od sukoba sa policijom Republike Srpske. Ova odluka je efektivno paralizirala aktivnosti SIPA-e u entitetu, podižući značajnu zabrinutost u vezi sa sposobnostima za sprovođenje zakona. Naime, SIPA je jedna od ključnih agencija odgovoran za privođenje Milorada Dodika, za kojim je raspisana potjernica. Nakon toga, SIPA je provela određene aktivnosti provođenja zakona u entitetu, navodno u saradnji sa policijom Republike Srpske”, navodi se.

Navodi da je MUP RS raspisao javni poziv za zaposlenike SIPA-e iz Republike Srpske da dobrovoljno pređu u entitetsko ministarstvo unutrašnjih poslova te dodaje da nije jasan stvarni broj transfera, ali da se inicijativa naširoko doživljava kao pokušaj pritiska i zastrašivanja pripadnika SIPA-e.

“Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske odbilo je da izvrši dva naloga tužioca Bosne i Hercegovine i odbilo Agenciji dostaviti kaznene dosijee dvojice lica iz Banja Luke koja su uhapšena zbog prijetnji Sudu BiH.

Osim toga, medijima su se pojavile informacije na koje su se žalile Kantonalna policija i Federalna policija o nemogućnosti komunikacije sa Policijom Republike Srpske putem depeše, službenim putem”, kaže se.