Direktorica koja je Pretis ‘zavila u crno’, Almira Zulić bila je na čelu kompanije skoro 10 godina i miljenica i bivše i sadašnje vlasti
Odbor za reviziju kompanije namjenske industirje ‘Pretis’ i v.d. direktora Ajdin Kupus poslali su alarmantne izvještaje o stanju u vogošćanskom ‘Pretisu’ Nadzornom odboru te kompanije.
No, upućeni nisu iznenađeni nalazima ni interne revizije, ni novog direktora, jer iz ‘Pretisa’ godinama stižu vapaji da u tu kompaniju uđu istražni organi i da ‘pretresu’ sve sumnjive radnje za koje su tvrdili da su se u njoj odvijale.
Sada je Odbor za reviziju ustanovio da Pretis ima dugovanja u iznosu od čak 368,6 miliona KM.
Za odbor je alarmantno da se od tog iznosa na primljene avanse od kupaca odnosi 286,7 miliona KM.
Problem je što je Odbor ustanovio da je neizvjesno da li će Pretis uspjeti isporučiti obaveze i robu po tim avansima.
Prije svega rizik pokrivanja ovih obaveza leži u tome što Pretis u ovom trenutku ima na računu likvidnih sredstava u iznosu od samo 1,06 miliona KM .
Zulićka je prije smjene dobro zapetljala ‘Gordijev čvor’
Odbor za reviziju u svom izvještaju otkriva i da je upitna investicija Pretisa u Tuzli vrijedna oko 60 miliona KM, a kojom je trebao biti realiziran projekat otvaranja Pretisovog pogona u ‘gradu soli’, ali se ističe da ta investicija nije pokrivena građevinskom dozvolom, čime se povećava rizik gubitka uloženih sredstava.
U izvještajima koji su stigli do Nadzornog odbora ‘Pretisa’ pozivaju se i istražni organi da se uključe u raspetljavanje ‘Gordijevog čvora’ u toj kompaniji koji je očito dobro ‘zapetljala’ bivša direktorica Almira Zulić.
I dok se dio javnosti ‘ibreti’ nad katastrofalnim podacima o poslovanju ‘Pretisa’, treba podsjetiti na ‘anamnezu’ ove ‘oboljele firme’.
Ajdin Kupus je za v.d. direktora ‘Pretisa’ imenovan od Vlade FBiH krajem maja ove godine, kada je s pozicije direktorice smijenjena Almira Zulić koja je na čelu ‘Pretisa’ bila skoro deset godina.
Do tada, Zulićka je u javnosti predstavljana ‘uspješnom menadžericom’ koja je ‘Pretis’ odvela do neslućenih poslovnih uspjeha.
No, izvještaji novog direktora i Odbora za reviziju sada dokazuju da je ‘Pretis’ bio pravo ‘Potemkinovo selo’, koje su sa Zulićkom zajedno ‘gradile’ i bivša i sadašnja Vlada FBiH .
Mediji, među kojima i Raport godinama su pisali o brojnim aferama u ‘Pretisu’ i o sumnjama na brojne malverzacije, ali na to se niko nije obazirao.
Treba podsjetiti da su Almiru Zulić na poziciju direktorice ‘Pretisa’ iz ‘Klasa’ gdje je do tada bila zaposlena, doveli bivši premijer FBIH Fadil Novalić i bivši ministar energetike, rudarstva i industrije Nermin Džindić.
Inače, Zulićkin brat je bio zaposlen u Džindićevog kabinetu, pa je poslije uznapredovao do direktora TTU Energetik Tuzla, firmom s kojom je Zulićka kasnije sklapala i sumnjive višemilionske ugovore, o čemu je Raport također pisao, a to nikome, ni u bivšoj, ni sadašnjoj Vladi FBiH nije smetalo.
Bila miljenica i bivše i sadašnje vlasti
Ni za bivšu, ni za sadašnju Vladu FBiH nije bilo ništa sporno u tome što je Zulićka godinama zabranjivala federalnim revizorima pristup finansijskim dokumentima, pa su posljednji revizorski izvještaji Ureda za reviziju institucija FBiH za ‘Pretis’ objavljeni za 2019.i 2020. godinu.
I tada su revizori dobili samo dio dokumentacije, ali im je i to bilo dovoljno da ‘Pretisu’ daju negativno revizorsko mišljenje.
Ni to nije bio alarm vlastima da nešto mijenjaju u ‘Pretisu’.
Raport je ranije pisao da su velika očekivanja i uposlenika i javnosti bila od imenovanja nove Vlade FBiH 2023.godine kada se s nestrpljenjem čekalo da se uvede red u ‘Pretis’.
No, sve iluzije o tome brzo su pale u vodu.
Raspršila ih je sama Zulićka koja kada je čula da će na poziciju ministra energetike, rudarstva i industrije biti imenovan Vedran Lakić, prema ranijim tvrdnjama Raportovih izvora, čak organizirala i slavlje u ‘Pretisu’ i te 2023. godine otvoreno nagovijestila da je ‘mirna’ i da će je Lakić zbog bliskih kolegijalnih veza s njom sigurno zaštititi na toj poziciji.
Lakić je šutio do sada, neka šuti i od sada
Je li se ostanak Zulićke na poziciji direktorice ‘Pretisa’ skoro i tri godine nakon promjene vlasti, uistinu desio zbog njenih prijateljskih veza s ministrom Lakićem, on sam to nikada nije potvrdio, ali ni demantirao.
Autorica ovih redova godinama je upućivala pitanja ministru Lakiću i o ovom slavlju i Zulićkinim tvrdnjama, a što je još važnije o svim problemima u ‘Pretisu’ koji su sada otisnuti ‘crno na bijelo’.
Lakić se nikada nije ni udostojio odgovoriti na te upite, ali je svakako morao za stanje u ‘Pretisu’ znati i prije izvještaja Odbora za reviziju i v.d. direktora Ajdina Kupusa.
Zato, Lakićeva odgovornost za stanje u Pretisu nimalo nije zanemarljiva, a pogotovo ako se u vidu ima da je on krajem prošle godine, o čemu je Raport također pisao, u Pretis zaposlio svog nekadašnjeg savjetnika za namjensku industriju, pa je o svemu onome o čemu danas pišu novi menadžment i Odbor za reviziju Pretisa mogao ‘dobiti iz prve ruke’.
Svakako, posebna je priča u međuvremenu ‘zakuhana’ situacija između Pretisa i američke firme Regulus koja je i dioničar u vogošćanskoj firmi, o čemu je Raport također izvještavao.
U javnosti je već bilo govora da je upravo ta firma tražila Zulićkinu smjenu, ali Lakić, kao resorni ministar za namjensku industriju nikada nije pojasnio ni ovaj, niti bilo koji drugi problem u ‘Pretisu’.
Sada ne mora ništa ne reći, sve je vidljivo iz alarmantnih i skandaloznih izvještaja s kojima bi bilo najbolje da se pozabave policijski i tužiteljski organi.
raport