Predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske Božo Marić ponovo je aktuelizovao pitanje ukidanja finansiranja parlamentarnih političkih stranaka novcem poreskih obveznika, ističući da je riječ o privilegiji koju su političari sami sebi izglasali – o trošku građana
Zašto bi bilo koji građanin finansirao politički život određene grupacije političara? Ako se već sredstva izdvajaju iz budžeta, zašto se ista ta sredstva ne obezbjeđuju i za reprezentativne sindikate koji učestvuju u socijalnom dijalogu i štite interese svih radnika, ne samo članova? – poručio je Marić.
Podsjetio je da se političke stranke mogu i trebaju finansirati iz članarina svojih članova, baš kao što to godinama čine sindikati piše Srpskainfo
Božo Marić navodi da Sindikat uprave RS već dugo upozorava na ovu nelogičnost, koju smatra nepravednom i diskriminatornom. Podsjetio je na prošlogodišnju inicijativu ovog sindikata, a koja se upravo odnosila na ukidanje finansiranja stranaka iz budžeta.
– Suludo je da mi, kao poreski obveznici, finansiramo rad neke političke partije, s čijim se programom i načelima ne slažemo, suludo je da finansiramo nekoga ko proganja neke druge ljude, neistomišljenike i tako dalje, tako da vjerujem da ćemo dobiti široku podršku javnosti. Konačno ćemo istjerati sve političare na čistac, jer je njima, jednostavno, lagodno da primaju milione iz budžeta za četvorogodišnji mandat, a da se ponašaju poprilično neodgovorno prema građanima koji jedva sastavljaju kraj s krajem – podsjetio je Marić na svoju izjavu iz oktobra prošle godine.
Ukoliko ne bi dobijale novac iz budžeta, političke stranke bi, naveo je on, „zavisile“ od donacija i, vrlo vjerovatno, crnih fondova.
Iako postoji teza da bi, upravo u tome, mogla da bude potencijalna zamka, odnosno da bi se tako izgubila kakva-takva nezavisnost političkog sistema, Marić kaže da Zakon o finansiranju političkih partija, iako donesen s tim ciljem, svakako nije smanjio uticaj tajkuna na politiku.
Zakon na dnevnom redu
Kako je Srpskainfo nedavno pisala, u posljednjih 20 godina političkim partijama u BiH isplaćeno je više od 335 miliona KM iz budžeta svih nivoa vlasti.
Dok gotovo polovina stanovništva živi na rubu siromaštva, ovaj novac je završio u rukama političkih partija – bez stvarnog učinka po svakodnevni život građana.
Pitanje finansiranja političkih stranaka uskoro bi moglo dobiti i zakonodavni epilog.
Naime, na dnevnom redu Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH nalazi se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o finansiranju političkih stranaka, koji je predložio delegat Zlatko Miletić.
U fokusu zakona je ukidanje finansiranja stranaka iz javnih budžeta, čime bi se spriječila dalje zloupotreba novca poreskih obveznika – od državnog do lokalnog nivoa.
– Neprihvatljivo je i sramotno da u zemlji u kojoj gotovo polovina stanovništva živi od mjeseca do mjeseca, političke partije godišnje troše preko 20 miliona KM iz javnih sredstava – naveo je Miletić.
Tvrdi da je umjesto finansiranja političkih stranaka, za 20 godina moglo biti otvoreno najmanje 20.000 radnih mjesta niske akumulacije, što bi godišnje značilo preko 1.000 novih radnih mjesta – posebno značajnih za mlade koji svakodnevno napuštaju BiH.
Osim zapošljavanja, novac je, navodi se, mogao biti iskorišten i za unapređenje zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite.
U zemlji gdje gotovo 20% građana živi ispod granice siromaštva, ovakav sistem finansiranja političkih subjekata može se, s pravom, okarakterisati kao suprotan javnom interesu.
Božo Marić je pozdravio svaki pokušaj da se ova tema otvori na ozbiljan i odgovoran način.
– Ako je moj tekst iz 2024. godine pomogao da se ovaj prijedlog uopšte nađe na stolu zakonodavaca, onda hvala na tome – istakao je Marić.