Microsoft, vlasnik Skypea, objavio je da će za tri dana službeno ugasiti ovu komunikacijsku platformu nakon više od dva desetljeća postojanja. Kako su naveli, cilj je pojednostaviti svoju ponudu za korisnike i fokusirati se na svoju moćnu poslovnu platformu Teams, kamo će u sljedećim danima biti preusmjereni i milioni preostalih korisnika Skypea, prenosi The Independent.

U saopćenju u kojem su najavili kraj Skypea, iz Microsofta, koji je platformu kupio 2011. godine za 8,5 milijardi dolara, poručili su da je Skype bio neizostavan dio oblikovanja savremene komunikacije i podrška korisnicima u bezbrojnim važnim trenucima. No, zapravo su, kažu, priznali da ga skidaju s aparata za održavanje na životu, na kojem je, realno, bio već cijelu deceniju.

Skype nije mogao pratiti konkurenciju poput Zooma ili Slacka, koji su iskoristili globalni prelazak na rad od kuće. Drugo moguće objašnjenje je da Skype jednostavno nije bio prilagođen eri pametnih telefona. Postoji i teorija prema kojoj je Microsoft namjerno gurnuo Skype u tehnološki zapećak kako bi pojačao poziciju Teamsa i pritom polako ubio platformu koja je sve pokrenula.

Skype je postao glagol sam za sebe
Kad su danski programer Janus Friis i švedski programer Niklas Zennström 2003. godine osnovali Skype, platforma je postigla ogroman uspjeh. Do kraja 2005. imala je 75 miliona aktivnih korisnika. U svojoj prvoj velikoj prodaji, eBay je 2006. kupio Skype za 2,6 milijardi dolara, no već 2009. prodao je većinski udio konzorciju privatnih ulagača i fondova rizičnog kapitala.

Potom su na scenu stupili tehnološki divovi. Microsoft je 2011. nadmašio Google i Facebook te preuzeo vlasništvo nad Skypeom u trenutku kad je platforma bila na vrhuncu, s oko 150 miliona mjesečnih korisnika i čak 663 miliona registriranih korisnika diljem svijeta. Skype je bio toliko raširen da je postao glagol sam za sebe i sinonim za videopozive.

Ako ste koristili Skype u njegovim počecima, vjerojatno vas uhvati val nostalgije kad se sjetite originalnog zvuka zvona ili šuškavih obavijesti koje su mu davale prepoznatljiv šarm, prisjeća se The Independent.

Krajem 2010-ih kreće pad
Identitet Skypea, poznat po razigranom tonu i jednostavnosti, počeo je blijedjeti krajem 2010-ih, kad su brojne ozbiljne platforme za društvene mreže i videopozive počele naglo rasti. Među njima su bili Zoom, lansiran 2012., Slack iz 2013., te čak i Microsoftov vlastiti proizvod Teams, koji se pojavio 2017. godine.

Do 2020. broj prosječnih dnevnih korisnika Skypea pao je na otprilike 23 miliona, uprkos kratkom oživljavanju tokom pandemije. Jedan od ključnih razloga bio je taj što Skypeova tehnologija nije bila dovoljno prilagođena pametnim telefonima, osobito u usporedbi s Appleovim FaceTimeom koji je od 2010. integriran u iOS uređaje.

“Microsoft je shvatio da Skype nije rješenje”
S početkom pandemije korisnici su tražili sveobuhvatnija rješenja za komunikaciju, alate koji omogućuju ne samo videopozive, već i kvalitetno dopisivanje, saradnju u stvarnom vremenu i upravljanje zadacima, sve unutar jedne platforme. Skype to jednostavno nije mogao ponuditi.

Yarotsky smatra da je Microsoft još prije dosta vremena odlučio da više neće razvijati Skype. “Microsoft je shvatio da Skype nije rješenje”, rekao je. “Pogotovo ne za velike poslovne korisnike, pa su se više posvetili razvoju Teamsa, koji se mogao uklopiti u njihov paket 365 i učinkovitije konkurirati Google Workspaceu, koji je tada nudio Google Meet”, objasnio je.