Izvor: BHRT
Na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac, u opštini Dvor, počelo je uklanjanje objekata kao priprema za izgradnju centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane „Krško“. Ovi radovi izazvali su veliku pažnju i zabrinutost u Bosni i Hercegovini, te je ova tema ponovo pokrenula niz negodovanja.
Ova lokacija blizu Trgovske gore na granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine, izazvala je veliku zabrinutost, negodovanje i reakcije bosanskohercegovačke javnosti koja se godinama protivi ovom projektu. Iz Udruženja Grin Tim ističu da je Bosna i Hercegovina trebala mnogo ranije i odlučnije reagovati kada je riječ o ovom problemu.
MARIO CRNKOVIĆ, Udruga „Green Team“ Novi Grad
“Riječ je o tome da je Hrvatska do sada, u ovih posljednih 25 godina, ovo što je sad napravila je definitivno najozbiljniji korak ka tome da se na Trgovskoj Gori, na samoj granici s BiH, izgradi nuklerani objekat koji bi služio za smještanje niskih i srednjih radioaktivnih otapada iz nukelrane elektrane Krško. Moramo spomenuti i druge opasne otpade koji bi tu stizali s teritorija čitave Hrvatske.”
Da velika opasnost dolazi iz susjedne Hrvatske, govori nam i Vojadin iz Parka prirode Novi grad.
VUJADIN PILIPOVIĆ, v. d. ravnatelja JU Park prirode Una Novi Grad
“Moram naglasiti da je ovo velika opasnost koja se nadvila nad područjem čitavog ovog područja, prije svega Novi Grad, Kostajnica, Kozarska Dubica i Krupa na Uni.”
Jasmin Emrić, zastupnik u Parlamentu BiH, kaže da Hrvatska ignoriše primjedbe Bosne i Hercegovine i nastavlja s radovima, zbog čega BiH mora iskoristiti sve pravne mehanizme da spriječi izgradnju ovog odlagališta.
JASMIN EMRIĆ, zastupnik u Parlamentu BiH
“Hrvatska je zanemarila sve naše primjedbe, sve naše reakcije: Nije u bileterarnom smislu bilo razumijevanja od strane Republike Hrvatske na sve ono što su predstavnici BiH iznosili kao dokaz da je ovo neprihvatljiv projekat za građane koji žive u sjeverozapadnom dijelu BiH. Hrvatska Bosnu i Hercegovinu ne prihvata kao pogođenu stranu.”
Iz ekspertskog tima BiH zaduženih za pitanje Trgovske gore ističu da se BiH usprotivila rušenju objekata na lokaciji Čerkezovac te da je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa uputilo protesnu notu Hrvatskoj u kojoj se zahtijeva momentalni prestanak tih aktivnosti.
NEMANJA GALIĆ, član Ekspertnog tima BiH zaduženog za pitanje Trgovske gore
“Ono što smatramo jeste da ta aktivnost rušenja zapravo predstavlja prvi korak ka izgradnji prvih objekata, što je apsolutno nedopustivo sa strane međunarodnog prava i međunarodnih obaveza Republike Hrvatske. Budući da prekograničnu studiju uticaja na životnu sredinu još uvijek nije sprovela, BiH još uvijek nije uključila u dati proces i iz tih razloga smatramo aposlutno da nikakava aktivnost k izgradnji samih objekata nije dozvoljena.”
Iz Hrvatskog fonda za zbrinjavanje otpada za našu redakciju pojašnjavaju da uklanjanje objekata ne znači početak gradnje, već pripremu terena i sanaciju lokacije. Kažu da će konačna odluka o gradnji centra zavisiti od rezultata Studije utjecaja na okoliš, koja je u izradi i biće dostupna javnosti tokom planiranih rasprava. Ova tema i dalje izaziva brojne reakcije i zabrinutost u BiH, a javnost poziva na veću transparetnost i odgovornost u daljem procesu, posebno oni koji žive u blizini graničnog područja gdje je potencijalno planirana izgradnja centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.