Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske na čijem čelu je Petar Đokić, nakon pohvala revizora 2023. godine, već naredne godine napravilo je ozbiljne propuste i nije ispunilo preporuke revizora, što je rezultovalo nizom kritika po pitanju finansijske revizije i usklađenosti poslovanja sa zakonima, piše BN.
Naši sagovosnici smatraju da je i ova revizija urađena površno.
Kršenje niza zakona, precijenjeni rashodi za bruto plate i to licima koja nisu u radnom odnosu, putni nalozi bez pokrića, nepravilnosti u naplati koncesionih naknada, samo su neke u nizu nepravilnosti koje su revizori uočili u ministarstvu energetike i rudarstva.
U proteklih deset godina ovo je najlošija ocjena revozora za ovo ministarstvo.
„Mislim da se moramo zapitati ko vodi to resorno ministarstvo i da li možda treba promeniti ekipu, jer ono što mogu da kažem je da ako već imamo loših informacija u vezi energetike, imajući posebno u vidu činjenicu da smo kao Bosna i Hercegovina, odnosno Republika Srpska bili neto izvoznik struje, a sad smo postali uvoznici.
Tako da imajući to sve u vidu zaista je pitanje kad ćemo početi da se uozbiljimo u radu kojeg radimo i, na kraju krajeva, za sve te pare koje dobijamo kao plate i odgovaramo za to kako radimo“, kaže ekonomista Zoran Pavlović.
U opoziciji smatraju da je revizija minsitarstva urađena površno i da su u izvještaju prikazani samo manji propusti. Tvrde da je stvarno stanje mnogo gore i da je potrebno dublje da se zagrebe da bi se vidjele sve nepravilnosti u energetskom sektoru.
„Ono što javnost najviše interesuje, a sada je aktuelno, vezano za sve ove koncesione ugovore u elektroenergetskom sektoru, to nećete naći u revizorskim izvještajima.
Revizorski izvještaji provjeravaju neke, uslovno rečeno, sitnije stvari, poput procedura pri zapošljavanju, korišćenja putnih naloga i sličnih stvari. A ovo što sada pratimo, vezano za ogromne finansijske štete koje nastaju energetskom sektoru to je posao za pravosudne institucije.
Može i revizorski izvještaj prilikom izvještavanja da se odnosi i na to, ali tu bi se ispitivali svi ugovori i išlo se u neki istorijat svih tih predmeta“, ističe predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić.
Ogromni gubici zbog izgubljenih sudskih sporova, govore o lošem postupanju odgovornih ljudi u ministarstvu energetike, i o stvarnom stanju, kazu u opoziciji. Pitaju šta rade pravosudne institucije po pitanju ogromne štete u ovom sektoru.
„Očigledno da aktuelna vlast nema odgovor na te izazove, čak su saučesnici u brojnim negativnim dešavanjima u energetskom sektoru Republike Srpske i brojni izgubljeni sudski procesi Vijadukt, Ugljevik, Gacko, Serdarov.
Nižu se afera za aferom, isti su sudionici, isti saučesnici u čitavom tom procesu, tako da je neophodno utvrditi odgovornost, ali da bi se utvrdila odgovornost i da bi pravosuđe dovoljno hrabro i odlučno da uđe u sve te katastrofalne postupke postupanja aktuelne vlasti, treba doći do jednog reseta, do jedne smjene vladadajuće političke strukture, koja apsolutno ne može više da vodi Republiku Srpsku“, kaže poslanik u Predstavničkom domu parlamenta BiH Branislav Borenović.
Osim zamjerki revizora, građane više interesuje zašto su dva stuba elektroenergetskog sistema termoelektrana Ugljevik i Gacko dovedeni do ruba propasti, i kako smo to od izobilja električne energije koju smo izvozili, postali uvoznici, a cijena struje povećana.