Mi kao sindikat svjesni smo da nema razloga da se ponovo radnici vraćaju u svoje radnje nedjeljom, ali isto tako smo svjesni da je to ono što se planira, kaže Beširović

U nedjelju, 18. maja, radnici/ce zaposleni u sektoru trgovine iz Federacije BiH izlaze na ulice. Protest upozorenja počinje u 12 sati ispred zgrade Doma sindikata u Sarajevu, a sve zbog najavljenih izmjena člana 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH i uvođenja određenog broja radnih nedjelja.

Jasna poruka
Radnici poručuju da su ogorčeni nedostatkom razumijevanja, ali su i zabrinuti da će ostati bez slobodnih dana nedjeljom i praznicima. Napominju da su prvi put slobodni u posljednjih 30 godina za praznike i ne žele ostati bez svog prava. Za njih, kako kažu, ne postoji naknada koja bi bila adekvatna kompenzacija za rad nedjeljom i sa protesta će poslati jasnu poruku zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, ali i vlasnicima tržnih centara: Ne damo nedjelju.

Podsjećamo, premijer FBiH Nermin Nikšić je prije nekoliko dana tokom predstavljanja rezultata rada federalne Vlade u protekle dvije godine, između ostalog, rekao da će se nastaviti s unapređivanjem Zakona o unutrašnjoj trgovini, koji će predvidjeti 16 do 18 radnih nedjelja u toku godine. O ovome je, također, govorio i federalni ministar trgovine Amir Hasičević.

Amir Hasičević: Razmatramo uvođenje fleksibilnijeg modela/Senad Gubelić

– Vlada radi na razmatranju uvođenja fleksibilnijeg modela, s obzirom na to da je ovim modelom bilo izuzeća za određene djelatnosti i bila je mogućnost lokalnih samouprava da mogu tražiti izuzeća. Mi smo ocijenili da je to otišlo u krivu stranu, s obzirom na to da smo izuzeća dobili bez usklađivanja sa osnovnim parametrima i vjerujte da se nijedna od ovih lokalnih zajednica u svom zahtjevu nije osvrnula na prava radnika, a to je bila ključna ideja. Uglavnom, radimo na fleksibilnom modelu. Neradna nedjelja će sigurno ostati kao ključna odredba, s tim da ćemo najvjerovatnije ukinuti mogućnost izuzeća lokalnim zajednicama i da će se uvesti fleksibilni model po uzoru na Hrvatsku, ali će ključno biti poštivanje prava radnika i poštene naknade za njihov rad nedjeljom, naglasio je Hasičević.

Izuzeće je prvo zatražilo Orašje i dobilo ga je, a potom je uslijedio niz istih zahtjeva, među kojima je zadnji iz Neuma zbog ljetne sezone

Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH, kaže za naš list da je protest reakcija na zahtjev radnika koji žele na ulici reći da nisu za izmjene zakona, da se ponovo uvode radne nedjelje, a posebno nerad u dane praznika.

Ogorčeni radnici i radnice izlaze na ulice

– Najave iz Vlade FBiH o određenom broju radnih nedjelja nije ono što žele radnici. To je korak unazad i oduzimanje prava koje su radnici u trgovini dobili nakon više decenija čekanja, a to je razlog i zbog kojeg su od nas tražili da organizujemo ovaj protest. Mi kao sindikat svjesni smo da nema razloga da se ponovo radnici vraćaju u svoje radnje nedjeljom, ali isto tako smo svjesni da je to ono što se planira i svakako ćemo poduzeti sve što možemo da budemo glas radnika i zaštitnik njihovih interesa. Kako će ovaj proces ići dalje, ostaje da vidimo, ali svakako da neće ići na način da radnici u trgovini to nijemo posmatraju. Lično se nadam da će oni to vrlo jasno pokazati u nedjelju, istakla je Beširović.

Lokalna ekonomija
Podsjećamo da je izuzeće od neradne nedjelje koncem prošle godine prvo zatražilo Orašje i tom zahtjevu je udovoljeno. Isti zahtjev je imala i Jablanica, a na inicijativu udruženja privrednika te općine. I iz sarajevske općine Novi Grad je zatraženo izuzeće od neradne nedjelje. Potom su istim putem krenuli i iz Konjica, tačnije, Gradsko vijeće je donijelo odluku da se zatraži izuzeće zbog izraženog turističkog karaktera i značaja vikend-prometa za lokalne trgovine. Sarajevska općina Stari Grad također je zatražila izuzeće, uz naglasak na turistički promet i specifičnosti stare gradske jezgre.