Nakon obilnog obroka čest i neprijatan osjećaj je žgaravica koja dovodi do peckanja u prsima uz koju se može osjetiti kiselina u grlu.
Žgaravica može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati, a često se pogoršava nakon jela ili ukoliko zaspete ubrzo nakon obroka. Gastroenterologinja dr. Yi Qin pojašnjava da prilikom jela hrana prolazi kroz jednjak koji povezuje usta i želudac.
Unutar želuca se nalazi snažna kisela smjesa koja započinje proces probave. Kada dolazi do refluksa kiseline, često dolazi i do osjećaja peckanja koje se naziva žgaravicom, a ponekad i do osjećaja povratka sadržaja želuca u prsa.
“Žgaravica je neugodan osjećaj, ali je važno znati da citrusni sokovi, alkohol, kafa i gazirana pića često izazivaju žgaravicu”, tvrdi dr. Qin.
Također, postoje i napici koji mogu ublažiti žgaravicu i pomoći da se vratite svom uobičajenom stanju.
“Biljni čajevi poput čaja od kamilice mogu umirti želudac, dok metvica može izazvati refluks kiseline”, pojašnjava dr. Qin.
Dijetetičarka Katrina Hartog dodala je I čaj od đumbira kao koristan lijek za smirivanje želuca koji može pomoći kod žgaravice.
“Nasjeckajte komad đumbira na tri kriške, prelijte vrućom vodom i dodajte malo meda za slatkoću”, tvrdi Hartog.
Mlijeko s malo masnoće i biljna mlijeka poput bademovod ili sojinog su odlična za smirivanje žgaravice jer mlijeko neutralizira želučanu kiselinu. Osim toga, konzumacija vode pomaže u regulisanju tjelesne temperature, poboljšava funkciju mozga i povećava nivo energije. Također, za žgaravicu je najvažnija i prevencija.
“Promjene životnog stila, poput prilagodbe ishrane, smanjenja kofeina i alkohola, izbjegavanja prejedanja i masne hrane su ključne”, pojašnjava dr. Nate Favini.
Preporučljivo je izbjegavanje kasnih obroka, ležanja nakon jela i pušenje cigareta.