Izvor: BHRT
Nakon što je visoki predstavnik u BiH uputio Izvještaj o stanju u BiH generalnom sekretaru UN-a, prve reakcije stižu od pojedinih članova SNSD-a. Dobar dio izvještaja, koji su nazvali sramnim, odnosi se na aktivnosti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i akte koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske. Podsjetimo, sjednica Savjeta bezbjednosti UN-a na kojoj će se govoriti i o stanju u BiH, najavljena je za 6. maj.
U izvještaju koji je visoki predstavnik BiH uputio generalnom sekretaru Savjeta bezbjednosti UN-a stoji da odluke koje donosi vlast u RS na čelu sa Miloradom Dodikom imaju za cilj stvaranje paralelnog i konfliktnog sistema između državnih i entitetskih institucija. Posebno opasnim se navodi donošenje novog Ustava RS.
KRISTIJAN ŠMIT, visoki predstavnik u BiH
„Usvajanje zakona od strane NSRS kojima se zabranjuje rad pravosudnih institucija i organa za provođenje zakona na državnom nivou na teritoriji Republike Srpske, nagovještava de facto secesiju Napadi predstavljaju ozbiljnu prijetnju održivosti sporazuma, uključujući sigurnost i stabilnost zemlje, ali i cijelog regiona, dovodeći u pitanje sve relevantne procese i reforme.“
S druge strane i Vlada RS uputila je svoj, 33. izvještaj generalnom sekretaru Savjeta bezbjednosti UN-a, gdje su dijelovi posvećeni aktivnostima visokog predstavnika u BiH, za koga kažu da protivpravno uzurpira nadležnosti demokratskih zakonodavnih institucija BiH i da je uzrok političke krize njegov napad na ustavni poredak.
VLADA RS
„Čvrsta podrška RS Dejtonskom sporazumu znači da RS u potpunosti poštuje teritorijalni integritet BiH i da nema plan za otcjepljenje. Uzrok političke krize jeste napad Kristijana Šmita na ustavni poredak BiH i njegov skandalozni pokušaj rušenja demokratije u RS. Među brojnim odlukama koje su uticale na destabilizaciju najnečuvenija je ona kojom se uvodi krivično djelo zbog nepoštivanja njegovih odluka.“
A da li i kakvog efekta imaju ozvještaji koji se upućuju iz OHR-a ocjenu su dali pojedini politički analitičari.
ADNAN HUSKIĆ, politički analitičar
“Bez obzira kako ih mi gledali, možda kao isprazne izvještaje i razgovopre o BiH, nije to baš sve bez nekog efekta, jer tako se u svijetu gradi i djeluje normalna diplomatija i demokratija, i važno je nakon svega uvidjeti da nema u svijetu nijednog relevantnog faktora koji u ovom trenutku podržava secesionističku politiku Milorada Dodika.”
Izuzev reakcije pojedinih članova SNSD na Šmitov izvještaj, kojeg su nazvali sramnim izostale su reakcije političkih aktera, i iz RS, ali i FBiH.