Kilogram domaćih jagoda košta čak 18, a kilogram grožđa 12 KM. Za kruške, limun i kivi treba izdvojiti najmanje pet maraka po kilogramu

Kila i po ćevapa, kila i po šiša, kilogram rolovanih ražnjića i deset lepinja – devedeset maraka. Uskoro će roštiljati samo policajci iz RS-a i to nakon što dobiju najavljenu povišicu od četrdeset odsto. Ovako bi se u najkraćem mogla opisati roštiljska atmosfera pred praznik rada. Ono što je nekada bila razbibriga, danas je veliki trošak.

Velimir Šutilović je cijeli život proveo u moleraju. Radio je, kako kaže za Oslobođenje, na svim kontinentima osim u carstvu vječnog leda. Najviše i najduže u Africi. Kaže da ne pamti nijedan 1. maj bez roštilja i hladnog piva.

Cjenovnički haos

– Roštilj je uvijek bio radnička hrana. Ćevapi nikada nisu bili skupi. Pogotovo ne ovoliko. Kila ćevapa je bila 11 maraka, sad je 19. Za 1. maj će biti 20 ili 21 KM. Za dvije kile ćevapa treba 40 maraka. To je za četvoročlanu porodicu. Plus lepinje, salata, pivo i sok. A niko ne obilježava 1. maj sam. Pa ti vidi gdje si. Bez najmanje stoje ne možeš vatru raspaliti, kazao je Šutilović.

Stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata Republike Srpske Božana Radomir za Oslobođenje kaže kako je sindikalna potrošačka korpa za mart iznosila 2.700 KM i to je ujedno i najskuplja korpa otkako se ovaj parametar mjeri.

– Prosječna plata pokriva manje od 55 odsto korpe. Troškovi prehrane iznose 1.230 KM. Većina radničkih porodica ne može to da priušti. Oni imaju problem da obezbijede osnovne životne potrebe. Na djelu je nekontrolisani rast cijena i to od kraja 2021. i početka 2022. godine, ističe Radomir.

Prva tri mjeseca ove godine obilježilo je, dodaje ona, novo povećanje troškova. I dok je većina troškova veća za 3,5, troškovi ishrane su porasli za sedam odsto. To većina porodica sa prosječnim primanjima ne može da izdrži.

– U posljednje dvije-tri godine cijene brašna i hljeba su rasle od 20 do 50 odsto. Cijena meso je porasla od 25 do 60, mlijeka takođe. Svaki pomak plata nagore nije rast plata, nego usklađivanje sa rastom troškova života, ali to nije dovoljno. To ne može da podmiri osnovne životne potrebe mnogobrojnih porodica, kazala je Radomir.

Za dvije kile ćevapa potrebno je više od 40 maraka. A šta su dvije kile ćevapa? Prosječna plata pokriva tek polovinu potrošačke kopre. A najveći dio potrošačke korpe odlazi na prehranu. To malo ko danas može da podnese. Meso je poskupjelo i do 60 odsto, kazali su u Savezu sindikata RS-a

Predsjednica Udruženja građana Tolerancijom protiv različitosti iz Doboja Snežana Šešlija kaže da potrošači više ne reaguju na rast cijena. Ona kaže da su članovi ovog udruženja prije nekoliko dana napravili kružnu anketu. Obišli su pekare i u tri dana razlike su bile otprilike 50 feninga po proizvodu, a potrošači to uopšte nisu ni primijetili.

– Reakcija im je bila ravna nuli. Niko nije ni pitao kako je pita od krompira skuplja 0,5 KM. Nije to na deset maraka poskupljenje, nego na 1,2 KM. Potpuno smo postali ravnodušni na to što cijene rastu. Imam utisak da svaki dan rastu. Mislim da ulazimo u trgovački ili cjenovnički haos i da su se jednostavno potrošači navikli da ne mogu da priušte sve ono što im treba, kaže Šešlija.

Murisa Marić: Mnogo je robe, a malo novca/Facebook

Izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača Don Prijedor Murisa Marić ističe kako građani kupuju samo ono osnovno i što im je potrebno. Ona kaže kako živimo u vremenu u kojem ima mnogo robe, ali ne i novca da se ona kupi.

Zagledanje tezgi
– Naša platežna moć diktira kupovinu. I koliko god poskupljuje nešto, mi kupujemo samo ono što nam treba. To je odraz svega. Definitivno se primjećuje da će mnogi zatvarati trgovine. Postali smo adresa samo za najjeftiniju robu. To možemo priuštiti. Ta roba će najbolje ići, ostalo ne. Redovi su jedino u onim radnjama u kojima je roba jeftinija, naglasila je Marićeva.

Cijene na pijacama su takođe nepristupačne za većinu potrošača koji na ovim mjestima sve više zagledaju, a sve manje pazare. Kilogram domaćih jagoda košta čak 18, dok kilogram grožđa košta oko 12 KM. Za kruške, limun i kivi treba izdvojiti najmanje pet maraka po kilogramu. Kilogram telećih rebara u marketima može da se kupi za 19 KM, dok je kilogram junećih rebara ili svinjskog buta čak i jeftiniji.