Više od pet godina nakon izbijanja pandemije Covid-19, koja je paralizovala cijeli svijet i promijenila svakodnevni život, Kina je iznijela nove optužbe o porijeklu smrtonosnog virusa.
Povratak u Wuhan, novembar 2019.
U novembru 2019. godine pojavili su se prvi izvještaji o nepoznatom koronavirusu povezanom s mokrom tržnicom u kineskom gradu Wuhanu. Nekoliko mjeseci kasnije uslijedili su globalni lockdowni, svakodnevna obraćanja vlada, a u Velikoj Britaniji ljudi su pljeskali NHS-u na kućnom pragu i pravili hljeb od banane.
Danas se sve to čini kao daleka prošlost, ali Covid-19 se ponovo našao u fokusu javnosti nakon što je Kina objavila bijelu knjigu s novim tvrdnjama da virus možda potiče iz SAD-a.
Novi kineski dokument i kontroverzne tvrdnje
Prema dokumentu pod nazivom Prevencija, kontrola i traganje za porijeklom Covid-19: Kineske akcije i stav, kineski zvaničnici navode da brojne studije ukazuju na to da virus nije nastao u Kini, već u inostranstvu.
Kina time pokušava osporiti dugogodišnje tvrdnje i naučni konsenzus da je virus prešao sa životinja na ljude upravo na tržnici u Wuhanu krajem 2019. godine.
Naučna istraživanja i teorija o tržnici
Članak objavljen u časopisu Science povezuje prve slučajeve sa zaraženim životinjama poput šišmiša i lisica, koje su se prodavale na tržnici. Tragovi virusa pronađeni su na kavezima, kolicima i kanalizacijskim rešetkama u određenim štandovima.
Kineski otpor toj teoriji
Kineski zvaničnici već dugo osporavaju ovu teoriju, sugerirajući da je virus možda uvezen zamrznutim morskim plodovima. Također su bili pod pritiskom međunarodne zajednice, uključujući Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO), koja je naglasila da je otkrivanje porijekla virusa moralna i naučna obaveza.
WHO je upozorila da bez transparentnosti i saradnje među državama svijet neće moći adekvatno odgovoriti na buduće pandemije, na šta je Kina reagovala tvrdeći da nije zadržala nikakve podatke.
Teorija o curenju iz laboratorije
Teorija da je virus nastao u laboratoriji prvi put se pojavila 2021. godine, kada je FBI saopćio da je to moguće. Kasniji deklasifikovani izvještaji CIA-e nisu pronašli direktne dokaze za tu tvrdnju, iako su neki odjeljeni izvori u američkoj administraciji iznijeli podršku toj ideji, ali uz nisko povjerenje.
CIA je početkom 2025. dala novu procjenu u kojoj se kao vjerovatnija opcija navodi da je pandemija započela kao rezultat istraživačkih aktivnosti, a ne prirodnim putem. Njemačke obavještajne službe dale su još oštriju procjenu – da postoji 80-90% šanse da je virus slučajno iscurio iz laboratorije. Kina je sve te tvrdnje više puta odbacila.
Najnovije kineske optužbe
U dokumentu objavljenom 30. aprila, kineske vlasti tvrde da su pozitivni testovi na SARS-CoV-2 i drugi dokazi o virusu zabilježeni u više američkih regija prije nego što je virus otkriven u Wuhanu. Također optužuju SAD da pokušava prebaciti krivicu na Kinu.
U dokumentu se navodi da SAD duguje svijetu objašnjenje, te da svi ovi sumnjivi događaji ukazuju na mogućnost da je Covid-19 nastao u SAD-u ranije nego što američka službena vremenska linija navodi – i prije izbijanja zaraze u Kini.
Zaključuje se da bi se temeljita i dubinska istraga o porijeklu virusa trebala provesti upravo u SAD-u.