Marketing

IZVOR:BHRT/Dijana Vrhovac (E.D.)

Vlada Republike Srpske ima plan A i plan B kada je u pitanju presuda protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i direktora Službenog glasnika Miloša Lukića. Vlast i dio opozicije u Republici Srpksoj podržavaju Dodika, a SDS traži njegovu ostavku. Pravnici stručnjaci poručuju da je nedogovorno komentarisati presudu prije izricanja zakazanog 26.februara u Sudu Bosne i Hercegovine.

Predsjednik Republike Srpske izjavio je nakon završne riječi pred Sudom Bosne i Hercegovine da je Tužilaštvo već zadalo ozbiljan udarac Bosni i Hercegovini. Iako se izricanje presude očekuje naredne sedmice, komentarisao je, također šta bi, prema njegovom mišljenju značila osuđujuća presuda.

MILORAD DODIK, predsjednik Republike Srpske

„Pozivam Sud Bosne i Hercegovine da presudi u skladu sa ustavom i da ne ruši Ustav. Ako sruši ustav Bosne i Hercegovine, srušio je državu. Nemojte onda da nas ganjate jer ste je vi srušili svojom presudom. Nikakva prijetnja nije samo govorimo ono što će biti.“

STAŠA KOŠARAC, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH

„Vrlo je tužno čuti Tužilaštvo kada kaže da se vodilo standardima OHR-a i lažnog visokog predstavnika i da se ni u jednom svom stavu i u završnoj riječi nije referiralo na Ustav BiH.“

Parlamentarci na nivou Bosne i Hercegovine različito gledaju na sudski proces protiv Dodika i na njegove izjave.

MARINKO ČAVARA, zamjenik predsjedavajućeg PD PS BiH

„Ne smatram to kao prijetnju već kao odgovoro na ono što se događa u sudnici i odnosima oko nas.Nadam se da ćemo svi raditi da očuvamo mir i stabilnost.“

SANJA VULIĆ, poslanik u Predstavničkom domu PS BiH (SNSD)

“Presudom Dodiku BiH nema u narednih 48 časova. Apsoluitno ne prijetim, govorim činjenice. Postujmo Dejton.“

ŠERIF ŠPAGO, poslanik u Predstavničkom domu PS BiH (SDA)

„Ne zavisi od SNSD i zastupnika u državnom parlamentu hoće li BiH postojati.Postojala je 1.000 postojaće i ubuduće.“

Vlada Republike Srpske ima plan A i plan B, ali za sad ne otkriva. Čekaju presudu Dodiku i Lukiću. Premijer poručuje da će odgovor biti ustavan.

RADOVAN VIŠKOVIĆ, premijer Republike Srpske

„RS neće napraviti nijedan potez kojim bi bili optuženi za rušenje ustavnog uređenja u BiH, nego ćemo se držati Ustava“.

Više od 90 odsto gradaonačelnika i načelnika u Republici Srpskoj, uključujući i PDP-ove, smatra da je sudski proces koji se vodi protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića politički montiran i očekuju oslobađajuću presudu. U SDS-u traže da Dodik podnese ostavku i zaštiti instituciju predsjednika.

LJUBIŠA ĆOSIĆ, predsjednik Saveza gradova i opština RS (SNSD)

“Niko od nas ne brani Dodika , već političku poziciju institucije predsjednika Republike Srpske. Svako ko posmatra te stvari drugačije mislim da je kratkovid“.

MARINKO BOŽOVIĆ, načelnik Istočne Ilidže (SDS)

„Prije izricanja presude bez obzira kakva bila podnesi ostavku na mjesto predsjednika RS. Jer ti nisi ni RS ni institucija predsjednika.“

Pravni stručnjaci smatraju da se treba suzdržati od reakcija i komentara do donošenja presude Suda Bosne i Hercegovine.

MILOŠ DAVIDOVIĆ, asistent na Pravnom fakultetu u Sarajevu

„Bilo bi pravno i akadamski neodgovorno iznositi bilo kakve stavove vezano za konačni ishod postupka iz razloga što svaka reakcija predstavlja direktan ili indirektan uticaj na Sud. Taj stepen odgovornosti treba da imaju nosioci javnih vlasti“.

Iz Misije OSCE-a u BiH podsjećaju zvaničnike da je bilo kakvo uplitanje u sudske procese, uključujući političke prijetnje, neprihvatljivo i da može predstavljati krivično djelo.