Na području Rame u mjestu Rumboci nastavlja se pritisak i progon radnika JP ŠGD “Šume Hercegovačko-neretvanske”, a posljednji incident to potvrđuje – prekjuče je zapaljen službeni automobil jednog od šumara.

U požaru koji je, prema nezvaničnim informacijama, podmetnut, potpuno je uništen službeni automobil marke lada niva, dok je u istom napadu oštećen i privatni automobil marke pežo koji se nalazio u neposrednoj blizini. Stradali su i motor te pomoćni objekt uz porodičnu kuću šumara.

Na ovom planinskom području, koje je poznato po aktivnostima šumokradica, svi su šumari, kako saznaje Hercegovina.info izloženi konstantnim prijetnjama i pritiscima.

Poseban problem predstavlja i činjenica da je Hercegovačko-neretvanska županija i dalje jedina županija u Federaciji BiH koja nema donesen zakon o šumama. Ovakav pravni vakuum dodatno otežava rad terenskih radnika, koji su bukbalno ostavljeni bez konkretne institucionalne zaštite.

JP ŠGD “Šume Hercegovačko-neretvanske” jedina su institucija koja kao javno poduzeće djeluje na ovom području, što je inače praksa i u drugim kantonima, pa ovaj slučaj može aktuelizovati višegodišnju problematiku kako bi se konačno šumarstvo te županije dovelo u red.

Procjenjuje se da vrijednost nelegalno posječene šume u Bosni i Hercegovini godišnje doseže čak 300 miliona konvertibilnih maraka, a ovakvom stanju znatno doprinosi činjenica da Federacija BiH još uvijek nema zakon o šumama. Posebno je alarmantna situacija u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, gdje je stanje u šumarstvu gotovo ravno potpunoj anarhiji upravo zbog izostanka zakonske regulative.

Jedan od pokazatelja kolike finansijske gubitke bilježi HNK jeste činjenica da su prihodi od eksploatacije šume 2009. godine iznosili 1,9 miliona maraka, dok danas iznose tek nešto više od 11.000 maraka.

Budući da zakon o šumama u HNK-u nije donesen još od 2009. godine, šumski resursi godinama su nezaštićeni i podložni nekontrolisanoj i nekažnjenoj eksploataciji. Nakon gotovo šesnaest godina, odgovornost za zaustavljanje nelegalne sječe i očuvanje šumskog bogatstva sada je na političkom vrhu županije, koji konačno mora pristupiti donošenju zakona o šumama.

Na području kantona trenutno osim navedenog javnog poduzeća Šume Hercegovačko-neretvanske djeluju i dva poduzeća: “Šumarstvo Prenj” iz Konjica te “Šumarstvo Srednje-neretvansko” iz Mostara.