Uposlenici Univerziteta u Zenici još uvijek nisu dobili svoje zarađene plaće. Senat Univerziteta ne želi imenovati vršioca dužnosti rektora, dok osnivač, Vlada ZDK, nakon razrješenja rektora Jusufa Durakovića traži da se imenuje v.d. kako bi se stekli uslovi za isplatu plaća.
Upravni odbor Univerziteta u Zenici razriješio je rektora Jusufa Durakovića, a odluka o razrješenju uslijedila je nakon što Senat, i pored upućenog prijedloga, nije glasao za njegovu smjenu – što je bila jedna od tačaka sjednice Senata i zahtjev Upravnog odbora.

Smjenu rektora Durakovića tražili su zbog načina finansijskog poslovanja i izvještaja, dok su iz Senata poručivali da se radi o političkoj smjeni te da se time vrši pritisak na akademske slobode.

Šta kažu zakoni i ko zna kakva je hijerarhija?

Međutim, i Okvirni zakon o visokom obrazovanju jasno poručuje da visokoškolske ustanove uživaju slobodu u nastavnom i naučnoistraživačkom radu u okviru svojih licenci – bez miješanja javne vlasti.

Nakon toga iz Vlade ZDK su naveli da rektor nije ovlaštena osoba s obzirom na to da je smijenjen, što je demantovano sa zeničkog Univerziteta.

“Nadležni općinski sud odbio je zahtjev Upravnog odbora za brisanje rektora iz sudskog registra, čime je potvrđeno da su pokušaji njegove smjene pravno neutemeljeni i pravosnažno odbijeni. Dana 11. juna 2025. godine Univerzitet u Zenici je dobio važeći izvod iz sudskog registra u kojem se jasno navodi da prof. dr. Jusuf Duraković zastupa Univerzitet u Zenici kao zakoniti rektor i jedini ovlašteni pravni zastupnik”, navedeno je u saopćenju.

Univerzitet u Zenici se poziva i na to da rektora razrješava isključivo Senat, dok Okvirni zakon o tome ne govori. Navodi se da rektora javnog univerziteta bira Senat na osnovu javnog konkursa, ali nije definisano ko ga razrješava.

Činjenica je da se Kantonalnim zakonom o visokom obrazovanju propisuje ono što nije uređeno Okvirnim zakonom, dok se institucionalnim aktom (Zakon o JU UNZE) reguliše ono što nije obuhvaćeno prethodna dva. Problem nastaje jer niko ne zna tačan redoslijed pravne hijerarhije tih akata, pa će konačnu odluku donijeti sud.

Krivične prijave UNZE protiv premijera i ministara

U cijeloj situaciji, u igranju ping-ponga između osnivača UNZE – Vlade ZDK i samog Univerziteta, najviše ispaštaju uposlenici kojima kasne plaće. Niko se ne pita kako platiti vrtiće, kupiti hranu, vratiti ratu kredita i normalno funkcionisati.

Ni oni koji smjenjuju, ni oni koji su smijenjeni zbog finansijskog poslovanja – koje je UO UNZE obrazložio u 12 tačaka upućenih Senatu – ne snose odgovornost jer je Senat sve odbio.

Prije nekoliko dana sa UNZE je stigla informacija da su podnesene krivične prijave protiv premijera kantona Nezira Pivića, ministra obrazovanja Mirze Mušije, ministrice Dženane Čišije te predsjednika UO UNZE Suvada Isakovića.

Pivić je na to reagovao izjavom:

“Nijedno tijelo UNZE-a nije donijelo takvu odluku, niti je Sindikat UNZE-a donio takvu odluku. Takvu odluku donijela je nekolicina ljudi koji iz sjene upravljaju UNZE-om i koji zapravo prave haos na Univerzitetu. Cjelokupnu informaciju smo kao Vlada ZDK dostavili Tužilaštvu ZDK i očekujemo da oni urade svoj dio posla. Uvjereni smo da je poštivanje zakona jedini ispravan put i da samo tako možemo voditi ovaj kanton”, te dodao da će plaće biti isplaćene u roku od nekoliko sati nakon imenovanja v.d. rektora.

Senat najavio proteste, ako ne bude plaća

Na kraju, došlo je do tačke pucanja i za Sindikat UNZE, koji predstavlja uposlene, te su jasno zatražili hitnu isplatu plaća – u suprotnom će organizovati protest upozorenja.

“Izražavamo zabrinutost zbog ponašanja, odnosno nerazumijevanja i nedostatka empatije prema zaposlenima na Univerzitetu u Zenici zbog neisplaćenih plaća i nemogućnosti ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu, od strane svih sudionika koji bi mogli hitno riješiti trenutnu situaciju. Ne prihvatamo i osuđujemo bilo kakve pritiske na sindikalnu organizaciju UNZE”, poruka je Sindikata.

Odluku će donijeti i Ustavni sud FBiH

Ustavni sud BiH će 10. jula s početkom u 9:30 sati odlučivati o privremenoj mjeri u vezi sa JU UNZE, a prema informacijama, cilj je obustava izvršenja odluke UO o smjeni Durakovića, samo dan prije isteka mandata.

Naredna sedmica trebala bi donijeti odgovore na brojna pitanja, ali ono najvažnije ostaje: Kada će uposlenicima UNZE, njih oko 300, biti isplaćene plaće i ko će biti odgovoran za kašnjenje?