Sudbina Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) činila se mračnom u ponedjeljak, 3. februara, nakon što je Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu zadužen za preuređenje savezne američke vlade, rekao da je predsjednik Donald Trump potpisao nalog o zatvaranju agencije, piše CNN. U Washingtonu je sjedište USAID-a bilo zatvoreno danas, a zaposlenicima je putem maila rečeno da danas ne dolaze na posao.
Logotipi i fotografije uklonjeni su sa zidova zgrada. A njegova web stranica i računi na društvenim mrežama zamračeni su. Nemoguće je pristupiti ni dijelu koji se odnosi na BiH.
Trumpov prezir
Ova međunarodna agencija za pomoć našla se na nišanu Trumpovih i Muskovih nastojanja da reformiraju saveznu vladu. Trump i njegovi saveznici rekli su da je agencija, koju je stvorio Kongres kao neovisno tijelo, otvoreno “demokratska”. Demokrate su odbacili tu tvrdnju i tvrde da Trump nema ovlasti rasformirati agenciju.
Zakonodavci i humanitarni radnici spremali su se da Trump potpuno zatvori agenciju i stavi je pod kišobran State Departmenta, što je korak koji se činio neizbježnim u ponedjeljak ujutro nakon Muskovih komentara na X-u, platformi društvenih medija čiji je vlasnik: “Što se tiče USAID-a, detaljno sam to pregledao s (predsjednikom) i on se složio da bismo to trebali zatvoriti.”
CNN je zatražio komentar od Bijele kuće i USAID-a.
Trump je potvrdio svoj prezir prema agenciji i njezinoj misiji pružanja inostrane pomoći tokom sesije pitanja i odgovora s novinarima kasno u ponedjeljak. “Vodila ga je hrpa radikalnih luđaka, a mi ih izvlačimo, a onda ćemo donijeti odluku o njegovoj budućnosti”, rekao je danas novinarima.
Ključni alat ‘meke moći’
Ubrzo nakon što je prošlog mjeseca položio zakletvu, Trump je izdao opsežnu izvršnu naredbu kojom se pauzira sva inostrana pomoć na 90 dana, što je dovelo do široke zbrke, otpuštanja i gašenja programa.
USAID je osnovan 1961. pod administracijom predsjednika Johna F. Kennedyja i humanitarni je ogranak američke vlade. Godišnje dijeli milijarde dolara diljem svijeta u nastojanju da ublaži siromaštvo, liječi bolesti i odgovori na glad i prirodne katastrofe. Također promiče izgradnju i razvoj demokracije podupirući nevladine organizacije, nezavisne medije i društvene inicijative.
USAID je ključni alat meke moći SAD-a za poticanje odnosa sa zajednicama diljem svijeta, kažu dužnosnici, napominjući da se američkoj nacionalnoj sigurnosti pristupa s “tri D” stupa: odbranom, diplomacijom i razvojem, na čelu s odbranom, a to su Ministarstvo odbrane, State Department i USAID.