Marketing

Nadležne institucije u BiH nemaju podatke o vakcinisanim građanima u Republici Srbiji.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić potvrdio je da će Ministarstvo uputiti poziv svim građanima koji su se vakcinisali u Srbiji da to prijave svojim ljekarima kako bi se, osim tačne evidencije, mogle planirati i buduće aktivnosti kada je riječ o imunizaciji stanovništva.
Podaci kojima raspolaže Ministarstvo civilnih poslova BiH, a koje dostavljaju entiteti i Brčko distrikt o provedenoj imunizaciji su nepotpuni i odnose se samo na građane koji su vakcinisani u BiH.

Nije zanemariv broj vakcinisanih bh. državljana u Srbiji, kako prvom dozom, tako i onih koji su primili i drugu dozu.

Svi planovi za dalju imunizaciju stanovništva u BiH temelje se na pretpostavljenim, odnosno na nepotpunim podacima jer se ne zna koliko je bh. građana primilo vakcinu u susjednoj državi. Jedan dio građana iskoristio je mogućnost i vakcinisao se u Hrvatskoj, ali ni ti podaci nisu dostupni.

Procjene su da je u Srbiji vakcinisano oko 50.000 građana BiH prvom dozom što nije zanemariv broj u ukupnoj populaciji u BiH. Može se reći da je većinom riječ o radnosposobnom stanovništvu koje u BiH na vakcinaciju neće doći na red još sigurno nekoliko mjeseci, a i to će ovisiti o dostupnim vakcinama.

Direktorica Zavoda za javno zdravstvo KS Aida Pilav kazala je da se putem aplikacije ZZO KS koja je i napravljena za građane koji su se vakcinisali izvan BiH prijavio mali broj građana tako da nemaju potpune podatke i vrlo je teško govoriti o tačnom procentu procijepljenosti građana u KS.

Struka upozorava da se efekat imunizacije neće postići ukoliko se on radi sa malim količinama i u većem vremenskom periodu.