Naslovnica BiH Prva javna rasprava o kriminalizaciji klevete i uvrede danas u Banjaluci, stav...

Prva javna rasprava o kriminalizaciji klevete i uvrede danas u Banjaluci, stav novinara jasan: Povucite nacrt!

“S obzirom na to da se zakonom uređuju pitanja koja su od posebnog značaja za građane i o kojima je neophodno da se najšire konsultuju zainteresovani organi i organizacije, naučne i stručne institucije, pozivaju se predsjednici sudova, sudije, javni tužioci, advokati, predstavnici medija, naučne i stručne institucije i druga zainteresovana pravna i fizička lica da učestvuju u javnoj raspravi” rekao je ranije ministar pravde u Vladi Republike Srpske Miloš Bukejlović.

Podsjetimo, Nacrt Krivičnog zakona koji predviđa, između ostalog, kriminalizaciju klevete i uvrede, nakon što je usvojen kao nacrt trebao je ide na dvomjesečnu javnu raspravu, a potom da se vrati u skupštinu u formi prijedloga. Trebao je, ali nije.
Predlagač, odnosno Vlada Republike Srpske, je “kvalitetnu javnu raspravu” sveo na 4 dana u maju, od kojih je onu najveću, u Banjaluci, zakazao za 5. maj, dan uoči slave Đurđevdan, vjerovatno se nadajući da će što manji broj ljudi doći na samu raspravu.

Od obećanja da će to sve trajati dva mjeseca, nema ništa i pokazuje se po ko zna koji put da su javne rasprave samo formalna stvar. Sve je svedeno na petnaestak dana uoči isteka famoznih 60 dana predviđenih za javnu raspravu, odnosno 23. maja.

Iz novinarske zajednice odgovoreno je ranije, da će oni učestvovati u javnim raspravama samo u kontekstu da se taj nacrt povuče iz procedure i da će ti biti JEDINI zahtjev medijskih radnika u Republici Srpskoj.

I opozicija traži da se ovaj nacrt povuče iz procedure. Igor Crnadak govorio je za BUKA podcast prije nekoliko dana.

“Što neko reče, kada neki režim prilazi svom kraju, onda donosi sve luđe i luđe zakone. I represija postaje sve veća i veća. I mi upravo živimo to sada. Na ovo mora da se da žestok odgovor. Vidjeli ste, mi smo pokušavali, do 23. marta. Međutim, kada je to usvojeno, sada imamo drugu vrstu bitke. Navodno, navodno traju javne rasprave 60 dana. Ja nisam vidio da ima bilo kakva rasprava. Period javne rasprave završava 23.maja. Opozcija i građani trebaju da taj datum stave u fokus i da traže da se taj nacrt povuče, da se ta procedura prekine a ne da to ostane da leluja u vazduhu. Ovaj zakon kriminalizuje svaku kritičku riječ. To se ne smije dozvoliti da bude usvojeno, jer vidim kod običnog svijeta da prerasta u ozbiljan strah” rekao je u BUKA podcastu šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak.

Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, koji za klevetu predviđa novčane kazne od oko 2.500 do čak 60.000 eura, podržalo je 49 poslanika, protiv je bilo 21, a suzdržan nije bio niko.

Veće kazne propisane su u situacijama kad je kleveta iznesena u medijima, uključujući i društvene mreže ili na javnom skupu.

Najviše kazne predviđene su za one koje “javno izlože poruzi ili preziru” lica ili grupu zbog pripadnosti određenoj rasi, boji kože, vjeri, nacionalnosti ili zbog etničkog porijekla, seksualnog opredjeljenja ili rodnog identiteta.

Protiv kriminalizacije klevete u RS su najglasniji medijski radnici i aktivisti-

Oni smatraju da su izmjene zakona usmjerene protiv sloboda. Novinari su i protestvovali u Banjaluci 14. marta, tražeći povlačenje Nacrta zakona.

Pored Banjaluke, javne rasprave o navedenom zakonskom rješenju zakazane su za 12. maj u Istočnom Sarajevu, 16. maj u Bijeljini i 17. maj u Trebinju.