Naslovnica Lifestyle Sladić pokrenuo diskusiju o cyber nasilju: Mi smo i sudije, i kadije,...

Sladić pokrenuo diskusiju o cyber nasilju: Mi smo i sudije, i kadije, i tužioci

U BiH odavno je pređena granica između slobode govora i uvreda, naročito na društvenim mrežama. Naši zakoni ne ulijevaju veliki osjećaj sigurnosti, jer taj ‘cyber prostor’ nadležni još uvijek nisu potpuno uredili. Zbog toga se žrtve često osjećaju usamljeno, a počinioci ohrabreni minornim kaznama.

Sa ili bez povoda, internet napadi postali su svakodnevnica. Pa je tako mnogima u BiH krivac za superćelijsku oluju meteorolog Nedim Sladić. Oslovljavaju ga epitetima: plaćeni izdajnik, lažov, mason.. Vrijeđaju njegove roditelje.

“Sama činjenica da vam neko počne takve stvari govoriti, vašem ocu, majci, naravno da vam teško padaju. Mržnje je bilo i biće, to je sve sastavni dio života, ja sam toga apsolutno svjestan, ali moramo biti iskreni i staviti ruku na srce i reći da ovoliku dozu mržnje nikada nismo vidjeli”, ističe najpopularniji bh. meteorolog.

I dok se Sladić uhvatio u koštac sa cyberbullingom, mnogi nisu uspjeli u toj borbi.

Region je krajem prošle godine potresla tragedija, kada je 22-godišnji Mladen Dulić iz Laktaša izvršio samoubistvo, nakon nezakonitog snimanja i ismijavanja na društvenim mrežama.

Učestalo internet nasilje, kako navodi sociolog Vladimir Vasić, rezultat je izostanka odgovornosti za izgovorenu riječ.

“BiH je školski primjer države u kojoj niko ni za šta ne snosi odgovornost. Mi ovdje prvo razapnemo na društvenim mrežama, nemamo pijetet nikakav prema prošlosti, prema ljudima koji su ubijeni, stradali, prema žrtvama, prema počiniocima na kraju krajeva. Mi smo tu i sudije, i kadije, i tužioci. Svi sve znamo. E kada povedemo nekoga na odgovornost, onda se tu postavlja ‘nisam ja, neko je drugi'”, ističe on.

Kulture dijaloga nema. Ali nažalost, ne možemo se pohvaliti ni detaljnim zakonskim uređenjem ove oblasti. No, stručnjaci smatraju da je veći problem što ne idemo u korak sa tehnološkim dostignućima.